Materiał Partnera

Rodzaje lawet samochodowych

Rodzaje lawet samochodowych

Stłuczka, brak paliwa, przebita opona, problemy techniczne z autem, transport niezarejestrowanego pojazdu – we wszystkich tych sytuacjach niezbędna okaże się laweta, za pomocą której przetransportujemy pojazd do domu czy warsztatu samochodowego. Istnieją różne rodzaje lawet samochodowych, dzieli się je ze względu na właściwości techniczne. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce poszczególnych rodzajów lawet.

Lawety hakowe i łańcuchowe

Jest to zdecydowanie najrzadziej używany typ lawet, bowiem nie należą do najbezpieczniejszych. Ten rodzaj lawet wykorzystywany jest wyłącznie do transportowania uszkodzonych pojazdów bez kół przednich lub tylnych, ponieważ konstrukcja lawety wymusza wiązanie łańcuchów wokół ramy lub osi pojazdu, a to mogłoby powodować uszkodzenie kół lub zderzaków w sprawnych pojazdach.

Lawety z jarzmem metalowym

W tego typu lawetach tradycyjny hak i łańcuch zostały zastąpione metalowym jarzmem, które znajduje się pod kołami pojazdu. Koła znajdujące się w kołysce jarzma unieruchamiają pojazd, więc można go podnieść i holować. Ryzyko uszkodzenia pojazdu jest w tym przypadku wyeliminowane, ponieważ jarzmo dotyka wyłącznie opon.

Wózki platformowe i lawety z płaską platformą

Te rodzaje lawet są najpowszechniej stosowane. Są to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają transport pojazdów na lawecie, bez konieczności zdejmowania ich z platformy. Lawety z płaską platformą wyposażone są w wysięgniki i podnośniki ułatwiające załadunek pojazdu. Wszelkie sterowniki znajdują się wewnątrz kabiny. Są to urządzenia, które znacząco usprawniają prace, gdy konieczne jest np. wyciągniecie auta z rowu.

Kilka słów podsumowania

Zdarzają się sytuacje, gdy sporadycznie będziemy potrzebować lawety do zrealizowania jakiegoś zadania. Warto wtedy pomyśleć wynajmie lawety na kilka godzin bądź dni. W woj. podkarpackim godną polecenia firmą, która zajmuje się wypożyczaniem lawet jest Szewczyk Automotive z Dębicy, prowadzona przez Grzegorza Szewczyka. Specjaliści doradzą, jaki rodzaj lawety najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. W ofercie firmy znajdziemy m.in. lawety uchylne dwu- oraz trzyosiowe, które wyposażone są w elektryczną wciągarkę. Doskonale sprawdzą się one m.in. do transportowania mocno uszkodzonych aut powypadkowych.

Opracowanie:
Dębica, Lwowska (plac obok Hoteli Lord oraz stacji BP)
tel. 691 488 479
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz