Materiał Partnera

Rodzaje latawców – klasyczne i akrobatyczne

Rodzaje latawców – klasyczne i akrobatyczne

Puszczanie latawców kojarzy nam się z dzieciństwem i zabawą na świeżym powietrzu. Z czasem nasze własne dzieci przypominają nam tę frajdę i bawimy się równie dobrze, jak lata wstecz. Latawce dzisiaj to już nie tylko kolorowy romb na kilku patyczkach ze sznurkiem. Poza klasycznymi, mamy do wyboru latawce akrobatyczne. Ich puszczanie wymaga nabrania wprawy, przy czym wysiłek ten naprawdę się opłaca.

Latawce klasyczne

Ojczyzną latawców są Chiny, w których po dziś dzień obchodzi się święto latawców, które przypada na dziewiąty dzień dziewiątego miesiąca w roku. Pierwsze latawce wykonywane były z papieru ryżowego i bambusowych listewek. Obecnie dzięki zaawansowanym technologicznie materiałom projektowane są ultralekkie latawce, które są wytrzymałe. Najczęściej latawce klasyfikujemy ze względu na ich budowę. Choć wielu z nas nie ma o tym pojęcia, w profesjonalnych składnicach modelarskich znajdziemy latawce o przeróżnych konstrukcjach. Niektóre z nich mogą być puszczane nawet przy niemalże bezwietrznej pogodzie. Najprostsze są oczywiście latawce płaskie. Mają przeróżne kształty, od prostokąta, przez gwiazdę, po... węża. Latawce półpłaskie mają lekko wygiętą powierzchnię nośną, co daje im lepszą stabilizację na wietrze. Kolejny rodzaj to latawce saneczkowe, które są niezwykle lekkie. Latawce wirnikowe potrafią wytwarzać siłę nośną przez obroty całości lub części latawca. Jeszcze inny rodzaj to latawce komorowe - jak sama nazwa wskazuje, mają one komory, które usztywniają płaszczyznę lotną.

Latawce akrobatyczne

Na szczególną uwagę zasługują latawce sterowane, częściej nazywane latawcami akrobatycznymi. Są to bardziej skomplikowane przyrządy latające - dowiadujemy się w Składnicy Modelarskiej z Warszawy. Kierujemy nimi za pomocą większej liczby linek sterujących, którymi tworzymy naprawdę widowiskowe akrobacje. Latawce tego typu są bardzo czułe, a manewrowanie nimi nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z latawcami, na początku lepiej zacząć od stosunkowo taniego latawca, na którym będziemy mogli poćwiczyć. Na początku latawiec na pewno wiele razy nam upadnie, dlatego lepiej postawić na taki, którego nie będzie nam żal zepsuć. Kiedy już nauczymy się, jak wygląda zabawa z latawcem, możemy sięgnąć po coś z wyższej półki, na przykład na profesjonalny latawiec akrobatyczny.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz