Materiał Partnera

Rodzaje lamp zewnętrznych

Rodzaje lamp zewnętrznych

Oświetlenie terenu wokół nieruchomości jest równie ważne jak oświetlenie wewnątrz. Eleganckie lampy nie tylko podnoszą estetykę otoczenia, ale też poprawiają widoczność nocą. Działają odstraszająco na niepożądanych gości. Wśród produktów do stosowania zewnętrznego znajdują się lampy masztowe, najazdowe, ogrodowe oraz kinkiety. Dowiedz się więcej na ich temat.

Lampy zewnętrzne są ważnym elementem tarasu, ogrodu czy terenu przynależącego do budynku firmy. Ze względu na ekspozycję, muszą być odporne na wpływ czynników atmosferycznych, odporne na deszcz i wilgoć, zabezpieczone przed blaknięciem. Dlatego najczęściej do produkcji ogrodowych dostępnych m.in. w sklepie Hortum wykorzystywana jest ocynkowana stal, aluminium, poliwęglan, a korpusy malowane są proszkowo. 

Podział lamp zewnętrznych

Lampy zewnętrzne można podzielić głównie ze względu na budowę, sposób i miejsce montażu oraz design. Wyróżnia się:

  • kinkiety ogrodowe mocowane do ścianek domu lub altany,
  • lampy najazdowe do podświetlania zabytków lub elewacji budynków,
  • reflektory, które służą głównie do doświetlenia i mają opcję regulacji kąta padania światła,
  • lampy masztowe, które służą do oświetlania z góry większych powierzchni,
  • lampy zewnętrzne stojące, tzw. słupki o różnych wysokościach; mogą być wbite w ziemię lub zamontowane na stałe.

Nie wszystkie wymagają źródła prądu. Niektóre korzystają z energii słonecznej, którą zgromadziły w ciągu dnia.

Co wybrać?

Oświetlenie zewnętrzne należy uwzględnić już na etapie projektowania ogrodu. Rozmieszczenie lamp powinno być przemyślanie i rozplanowane w taki sposób, aby była widoczna droga wjazdowa do garażu oraz ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Jeśli lubisz nocne spacery, a Twój ogród ma wytyczone ścieżki, dobrym pomysłem będzie umieszczenie lamp wzdłuż tych traktów. Innym miejscem, które powinno zostać oświetlone, jest altana. To tutaj najczęściej spędzasz letnie wieczory z rodziną i przyjaciółmi, dlatego przyjemnie jest siedzieć skąpanym w ciepłej poświacie bijącej z lampy ogrodowej.

Pamiętaj, że lampa zewnętrzna powinna pasować do stylu ogrodu. Dlatego w miejscach eleganckich i luksusowych najlepiej sprawdzą się wysokie lampy masztowe, które swoim designem nawiązują do stylizowanych latarni ulicznych. Lampy najazdowe najlepiej umieścić pod dachem domu lub altany (mogą się włączać na fotokomórkę). Z kolei kinkiety ogrodowe to elementy dekoracyjne, które podwieszasz u sufitu. Dostatecznie doświetlą balkon czy taras, a przy okazji staną się jego niekwestionowaną ozdobą.

Potraktuj teren wokół nieruchomości, jak integralną część budynku. Zaaranżuj go stylowo i ciekawie, podobnie jak wnętrza, aby uzyskać spójny, nowoczesny efekt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz