Materiał Partnera

Rodzaje kredek i ich przeznaczenie

Rodzaje kredek i ich przeznaczenie

Kredki stanowią jeden z najpopularniejszych przyborów w zbiorze każdego plastyka. Mogą one służyć do wyrażania własnej ekspresji i kreatywności. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowanki dla dorosłych, które uspokajają i są ciekawym pomysłem na spędzenie czasu. Dla dzieci rysowanie kredkami to świetna zabawa i sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych.

Jakie są rodzaje kredek?

Przed kupnem kredek warto zastanowić się, do jakich celów będą używane. Sklep e-pastel oferuje szeroką gamę produktów, które mogą przysłużyć się różnym grupom zawodowym i stać się elementem nauczania. Architekci, projektanci, jak również zwyczajni amatorzy rysowania, z pewnością znajdą tam wszystko, czego potrzebują. Warto jednak poznać rodzaje kredek, by wybrać produkt spełniający oczekiwania.

  • Ołówkowe – najpopularniejsze kredki. Wykonuje się je, wkładając do oprawy drewnianej lub zrobionej z tworzywa sztucznego grafit z barwionego węgla drzewnego. Różnią się stopniem twardości. Miękkie służą do cieniowania, a twarde do kolorowania i tworzenia szkiców.

  • Pastelowe – aby je stworzyć, miesza się kredę i glinkę z pigmentem. Do połączenia zwartej struktury i wymieszania tych elementów, stosowany jest olej lub guma. Można za ich pomocą rysować bardzo ciekawe obrazki, bo pozwalają na rozcieranie palcami i tworzą raczej barwne plamy niż proste kreski. Pastele również można spotkać w wersji miękkiej i twardej. Należą do dosyć łamliwych i kruchych kredek, dlatego wykonane z nich dzieło dobrze jest utrwalić fiksatywem. Ponadto wśród pasteli można spotkać kredki suche i olejne.

  • Świecowe – wykonuje się je z parafiny i z tego powodu pozostawiają uczucie tłustości na rękach. Polecane nawet dla bardzo małych dzieci, bo nie są szkodliwe. Wykonują raczej grube kreski, nie pozostawiają intensywnego koloru. Ich dużą zaletą jest wodoodporność, minusem – ścieralność.

  • Akwarelowe – używane na mokrym papierze, po którym są rozcierane, przypominają akwarelowe farby. Rysowanie nimi na sucho jest podobne do korzystania z kredek ołówkowych. Zwykle oprawia się je drewnem.Kształty i kolory

Kredki dostępne są w wielu ciekawych wariantach i różni je nie tylko kolor. Najczęściej widuje się te o standardowej grubości, jednak dla dzieci bardziej poleca się grubszą wersję jumbo, pozwalającą małej rączce na pewniejszy chwyt. Pod względem formy rynek podbiły kształty okrągły i heksagonalny. Można jednak spotkać także kredki trójkątne, kwadratowe czy stożkowe, skierowane głównie do dzieci.
Opracowanie:
Warszawa, gen. T. Bora-Komorowskiego 7H
tel. 22 619 64 26
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz