Artykuł sponsorowany

Rodzaje kotew metalowych i ich zastosowanie

Rodzaje kotew metalowych i ich zastosowanie

Kotwa jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia ze sobą różnych elementów konstrukcji. Przeważnie wykorzystuje się ją w budownictwie, ponieważ odznacza się dużą wytrzymałością i szerokim zastosowaniem.  W zależności od rodzaju kotew, wykorzystuje się je w różnych rodzajach podłoża, między innymi twardego lub miękkiego. Dowiedz się więcej o rodzajach kotew oraz o tym, gdzie są stosowane.

Kotwy metalowe tulejowe

Kotwy metalowe tulejowe mogą być przeznaczone zarówno do dużych i małych obciążeń. Kotwy do wysokich obciążeń stosowane są w różnego rodzaju betonach – zwykłym, zbrojonym, a także spękanym. Dzięki ich wykorzystaniu można zamontować bramy przemysłowe, konstrukcje stalowe lub pionowe znaki drogowe. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu, za którą przemawia specjalna konstrukcja tych kotew.

Kotwy metalowe tulejowe do małych obciążeń wykorzystywane są między innymi do montażu instalacji domowych, które są drobne i charakteryzują się niewielkim ciężarem. Zalicza się do nich na przykład grzejniki, anteny satelitarne lub drzwi do garażu. Montaż tego rodzaju kotew jest bardzo szybki i nieskomplikowany, dlatego też kotwy tulejowe do małych obciążeń służą, jako tymczasowe połączenie umieszczane w betonie niespękanym.

O kotwach tulejowych wypowiada się specjalista firmy TORUS: Dzięki temu, że kotwy tulejowe występują w kilku rodzajach, mogą być szeroko stosowane. Wyróżnia się także kotwy tulejowe jednorozporowe i dwurozporowe, używane do montażu barier, balustrad lub poręczy.

Kotwy metalowe do ościeżnic

Kotwy metalowe do ościeżnic mogą być stosowane na takim podłożu jak kamień naturalny, beton, pustaki, cegła, a także na podłożach wykonanych z lekkich materiałów. Takie kotwy posiadają sztywne tuleje, które nie doprowadzają do odkształcania się ościeżnic. Ponadto, pokryte są warstwą cynku, przez co nie ulegają korozji. Są szeroko stosowane do mocowania futryn drzwiowych i ościeżnic, a także ram okiennych wykonanych z różnych materiałów – drewna, tworzyw sztucznych lub aluminium. W przypadku kotew do ościeżnic nie ma konieczności przytwierdzania ich do ściany. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy zachodzi potrzeba zamontowania elementu z zachowaniem określonej odległości od ściany lub gdy pozostałe elementy były już zamontowane.

Kotwy metalowe pierścieniowe

Kotwy pierścieniowe mają konstrukcję o budowie pierścieniowej, posiadając nakrętkę i podkładkę. Są stworzone ze stali nierdzewnej i stosowane do łączenia systemów metalowych, maszyn, poręczy, a także krat. Ponadto, mogą być wykorzystywane na takich podłożach jak kamień naturalny, beton oraz cegła. Można stosować jest zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas prac wykończeniowych.

Rodzajem tych kotw są kotwy pierścieniowe rozporowe, które stosowane są do cięższych mocowań. Podczas montażu pierścień, będący elementem składowym tych kotew ulega zablokowaniu w otworze montażowym. W momencie dokręcania nakrętki dochodzi do wychodzenia korpusu, a pierścień ulega rozparciu i dokładnie przylega do otworu montażowego.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz