Materiał Partnera

Rodzaje kontenerów

Rodzaje kontenerów

Jedną z gałęzi transportu jest transport kontenerowy. Ten rodzaj transportu jest dość specyficzny, w szczególności ze względu na rozmiary i właściwości kontenerów. W transporcie kontenerowym wykorzystuje się specjalistyczne środki transportowe, które umożliwiają szybki załadunek i rozładunek towarów. Najczęściej ten rodzaj transportu odbywa się drogą morską, a transport drogowy i kolejowy jest jego uzupełnieniem. Zatem jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów wykorzystywane w transporcie?

Podstawowe rodzaje kontenerów w transporcie morskim

W transporcie wykorzystuje się wiele rodzajów kontenerów. Dzieli się je ze względu na różne kategorie. Często podstawowym sposobem określania ich rodzajów są ich długości. Długości te mierzone są w stopach. Do najpopularniejszych zalicza się dwa rozmiary. Są nimi 20’ i 40’. W związku z tym wyróżnia się dwa podstawowe kontenery, które mają ogólne przeznaczenie i wykorzystywane są m.in. przez NTK Neutrales Transport Kontor Polska. Należą do nich:

  • Kontener 20’ – jego długość wynosi 20 stóp. W takim kontenerze jest możliwość załadowania 11 europalet lub 9-10 palet przemysłowych.
  • Kontener 40’ – jego długość wynosi 40 stóp. W takim kontenerze można załadować 23-24 europalety lub 20-21 palet przemysłowych.

Rodzaje kontenerów specjalistycznych

Niektóre towary wymagają użycia specjalistycznych rodzajów kontenerów, bowiem standardowe kontenery nie są dla nich wystarczające. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się kontenery o podwyższonej wysokości, czyli tzw. High-Cube (HC). Do wymiarów HC można zmodyfikować niemalże wszystkie kontenery specjalistyczne:

  • Kontener 20’ RF – posiada długość 20 stóp i wykorzystuje się go do transportowania towarów w temperaturze kontrolowanej (reefer container).
  • Kontener 40’ RF – wykorzystuje się go do tych samych celów, co kontener 20’ RF, z tym że jego długość wynosi 40 stóp. Kontenery RF dają możliwość transportowania produktów w temperaturze od -35 st. Celsjusza do 30 st. Celsjusza.
  • Kontener 20’ OT – to kontener o długości 20 stóp, który charakteryzuje się otwieranych dachem.
  • Kontener 40’ OT – również posiada otwierany dach, z tym że jego długość to 40 stóp. Zdejmowany dach na tych typach kontenerów może być elastyczny, w postaci plandeki i sztywny (hard top). Ten rodzaj kontenerów przydaje się podczas, gdy ładuje się towar przy użyciu dźwiga.
  • Kontener 20’ FTR – ma 20 stóp długości, a charakterystyczne dla niego jest to, że dach i bok są otwarte (Flat rack).
  • Kontener 40’ FTR – cechuje się tym samym co powyższy rodzaj kontenera, jednak posiada długość 40 stóp. Takie kontenery wykorzystuje się do przewożenia towarów, które wychodzą poza obrys kontenera w górę i po bokach.
  • Kontener platforma 20’ – jest to kontener o długości 20 stóp w postaci platformy.
  • Kontener platforma 40’ – jego długość to 40 stóp, ma postać platformy. Najczęściej ten rodzaj kontenerów używany jest podczas transportowania towarów o niestandardowych rozmiarach.
Opracowanie:
Gdynia, Robotnicza 8
tel. 58 621 34 37
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz