Materiał Partnera

Rodzaje kołowrotków – co powinien wiedzieć początkujący wędkarz?

Rodzaje kołowrotków – co powinien wiedzieć początkujący wędkarz?

Technologia wędkarska jest dzisiaj bardzo zaawansowana, czego dowodem jest między innymi duża liczba różnego rodzaju kołowrotków. Ich podział można rozróżnić nie tylko ze względu na typ, ale również ze względy na ilość łożysk, przełożenie, mechanizm hamulcowy, czy też – co bardzo ważne – ze względu na rozmiar oraz zasięg. Inny typ kołowrotków zastosujemy bowiem do połowu karpi, które ważną nawet do 30 kilogramów (większość łowionych waży od 3-10 kg), a inne do szczupaków, czy ryb morskich!

Typy kołowrotków

Jeśli chodzi o typu kołowrotków, z którymi można spotkać się w sklepach wędkarskich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich różne parametry techniczne. Oczywiście podstawowa klasyfikacja, rozróżnia je także poprzez nadanie odpowiedniej nazwy. Dzięki temu możemy spotkać się z kołowrotkami spławikowymi, karpiowymi, baitcastingowymi, spinningowymi, z multiplikatorami, z kołowrotkami z ruchomą szpulą, ze stałą szpulą, a także z kołowrotkami z górnym hamulcem, z dolnym hamulcem, bądź też z tzw. wolnymi biegiem. Kupując kołowrotek należy zatem przede wszystkim zwracać uwagę na typ szpuli, hamulca, rolki, ramienia ochronnego, mocowania do wędki, korbki, ramienia kołowrotka, czy przełącznika wstecznego. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem, powinny wybierać zatem takie sklepy, które słyną z doradztwa technicznego. Tu polecany jest Sklep wędkarski PIONIER, który sprzedaje kołowrotki, przynęty sztuczne, przynęty żywe, żyłki i plecionki, a także inny niezbędny asortyment dla wędkarzy.

Przełożenie i długość żyłki

Ważnymi parametrami dotyczącymi kołowrotków, są te związane z przełożenie oraz długością żyłki. To one w dużym uproszczeniu wyznaczają bowiem to, jakie ryby będziemy mogli danym sprzętem łowić. Warto bowiem wiedzieć, że od siły żyłki oraz jej długości, a także od przełożenie zależy, czy dana wędka utrzyma np. karpia, czy też leszcza. Jeśli chodzi zatem o przełożenie, oznacza ono np. dla oznaczenia 5.0.1, że na jeden pełen obrót korbki, żyłka nawinie się 5 razy na szpule. Inaczej ujmując na jeden obrót korbą przypada w takim wypadku 5 obrotów kabłąka. Zwracają uwagę na oznaczenie na szpuli, co do długości żyłki, warto pamiętać, że jest ono ważne ponieważ wyznacza także, jaką jej grubość można zastosować. Dla przykładu oznaczenie 0.25, mówi nam o tym, że szpula zmieści 200 m żyłki.

Jak można zauważyć wybór odpowiedniego kołowrotka do naszego sprzętu, nie jest takie proste. Warto zatem zaufać specjalistom z dobrych sklepów wędkarskich, stawiając również na solidność takich producentów, jak: Shimano, Fox, Penn, Daiwa, Spro, Abu Garcia, Dragon czy Okuma. 

Opracowanie:
Zduńska Wola, Getta Żydowskiego 20
tel. 43 823 46 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz