Artykuł sponsorowany

Rodzaje kluczy pneumatycznych do zastosowania w warsztacie samochodowym

Rodzaje kluczy pneumatycznych do zastosowania w warsztacie samochodowym

W coraz większej ilości warsztatów mechanicznych rezygnuje się z tradycyjnych elektronarzędzi na rzecz nowoczesnych rozwiązań w postaci urządzeń pneumatycznych. Jednym z powszechniej stosowanych jest klucz pneumatyczny, który charakteryzuje się przede wszystkim kompaktową konstrukcją oraz lekkością. To ważne w pracy mechanika, ponieważ pozwala precyzyjnie wykonać wszelkie naprawy. Skuteczność narzędzia determinuje głównie moment obrotowy.

Budowa klucza pneumatycznego

Te urządzenia nazywane są również często kluczami udarowymi. Ich obudowa z reguły wykonana jest z kompozytów lub aluminium, co przekłada się na niewielką wagę sprzętu. Tym samym odkręcanie i przykręcanie śrub można wykonać niezwykle sprawnie. Działanie kluczy pneumatycznych jest możliwe dzięki doprowadzanemu do jego układu sprężonego powietrza. To ono stanowi główne źródło zasilania we wszystkich narzędziach tego typu. Wtłaczane medium, które przetacza się w cylindrze, wprawia w ruch obrotowy wirnik. Wytworzona energia zostaje przeniesiona na wał napędowy, a tym samym w ruch zostają wprawione elementy robocze. Moc reguluje się z reguły poprzez zmniejszanie lub zwiększanie dopływu sprężonego powietrza. Dzięki takiej zasadzie działania praca z narzędziem staje się o wiele bezpieczniejsza, ponieważ nie występuje ryzyko zwarcia.


Rodzaje mechanizmów narzędzia

To główne kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając klucz pneumatyczny. Konstrukcja mechanizmu udarowego bowiem decyduje o zasadzie działania narzędzia, a tym samym jego mocy oraz przeznaczeniu. Duży wybór różnych rodzajów takiego sprzętu można odnaleźć w ofercie sklepu RG Narzędzia, który specjalizuje się w dostarczaniu narzędzi od najlepszych producentów do profesjonalnego użytku. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie to „twin hammer”, składający się z dwóch młotków, które obracają się wokół wrzeciona. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiego momentu obrotowego. Nadaje się do pracy w długich cyklach, zwłaszcza przy czynnościach związanymi z kołami i oponami. Przeciwieństwem są klucze z mechanizmem „pin clutch” przystosowane do pracy ze śrubami w krótkich cyklach, sprawdzające się w każdym serwisie samochodowym.

Z kolei do precyzyjnych napraw warto sięgnąć po modele wyposażone w jeden młot obrotowy, czyli tak zwany „rocking dog”, zapewniający przede wszystkim dużą stabilność podczas operowania narzędziem. Rozbudowaną formą tego mechanizmu jest z kolei „pin less”, który charakteryzuje się bardzo wysoką mocą wyjściową. Dzięki temu wykorzystuje się go zwłaszcza w serwisowaniu samochodów ciężarowych. Jeśli zaś podczas podejmowanych napraw znaczenie mają duże wartości momentu skręcającego, to należy rozważyć zakupu urządzenia z mechanizmem „dobule hammer”. Należy pamiętać, że do prawidłowego działania kluczy pneumatycznych konieczne jest ich regularne smarowanie za pomocą dedykowanego oleju. Zaletą wszystkich takich urządzeń jest jednak ich prosta konserwacja, ponieważ w większości modeli środek smarujący wystarczy wlać przez przeznaczony do tego otwór w obudowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz