Artykuł sponsorowany

Rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

Wybierając rodzaj klimatyzacji w domu, biurze czy sklepie, możemy się zdać na fachowca i jego opinię o tym, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Warto jednak wiedzieć, jakie opcje są dostępne, i dopiero z tą wiedzą ewentualnie pytać o radę. Dzięki temu będziemy mogli chociażby precyzyjniej wyrazić nasze potrzeby i oczekiwania. Poniżej wymieniono kilka najczęściej spotykanych typów urządzeń chłodzących i nagrzewających powietrze w pomieszczeniach.

Klimatyzatory kompaktowe

Klimatyzatory dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje, w zależności od ich budowy. Możemy tu więc wyróżnić urządzenia kompaktowe (zwane monoblokowymi) oraz dwuczęściowe, dzielone (nazywane z angielska typem split). Pierwsze instaluje się zazwyczaj tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zamontować klimatyzator złożony – umieszczając je w oknach lub ustawiając na podłodze. Wszystkie ich elementy znajdują się w ramach jednej obudowy i pracują w cyklu zmianowym – niestety dosyć głośno i niekoniecznie wydajnie. Do zalet należy możliwość umieszczenia w praktycznie dowolnym miejscu klimatyzatora monoblokowego przenośnego (który wymaga jednakowoż odprowadzenia elastyczną rurą ciepłego powietrza przez uchylone okno), a także łatwość montażu oraz późniejszej obsługi klimatyzatorów kompaktowych instalowanych w oknie lub ścianie. Tego typu urządzenia rozprzestrzeniają powietrze swobodnie i równomiernie, są też stosunkowo niedrogie.

Klimatyzatory dzielone (split)

W popularniejszych mimo wszystko klimatyzatorach typu split jednostka zewnętrzna pozostaje na zewnątrz budynku – w pomieszczeniu słychać już tylko sam wentylator nadmuchowy. – Oprócz niego w części wewnętrznej znajdują się oczyszczający powietrze filtr, parownik i układ sterujący, w zewnętrznej zaś kolejny wentylator, skraplacz oraz agregat z pompą – wylicza fachowiec z firmy Chłód-Klim z Legionowa. Obydwie części klimatyzatora połączone są ze sobą systemem miedzianych rurek transportujących czynnik chłodzący, a także jego skropliny.

Jeżeli do zewnętrznej sprężarki podłączona jest więcej niż jedna jednostka wewnętrzna, wówczas mówimy o klimatyzatorach typu multisplit. Możliwa jest integracja ich z systemem grzewczym bazującym na pompach ciepła, dzięki czemu ciepło z pomieszczeń chłodzonych wędruje do tych wymagających ogrzania.

Warianty urządzeń typu split

W zależności od sposobu montażu modułu wewnętrznego obydwa rodzaje klimatyzatorów dzielonych, tj. split i multisplit, dzielą się dodatkowo na kilka typów.

Klimatyzator kanałowy równomiernie rozprowadza powietrze o tej samej temperaturze do wielu różnych pomieszczeń jednocześnie, za pomocą przewodów wentylacyjnych, które na ścianach lub sufitach wyposażone są w kratki nawiewowe.

Klimatyzatory kasetonowe montuje się w sufitach podwieszanych. W centralnym miejscu takiego sufitu umieszczony zostaje ozdobny panel, skąd powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie opada po ścianach. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w tych wnętrzach, w których bardzo ważna jest estetyka.

Korzystniejsze cenowo, a przy tym wydajne i ciche są klimatyzatory ścienne. Ich popularność, na którą wpływ ma również sterowanie pilotem, zaowocowała mnogością modeli, rozwiązań technologicznych i stopni ich zaawansowania, gdzie niemal każdy może znaleźć odpowiadającą mu opcję.

Tam, gdzie z różnych przyczyn nie można zainstalować klimatyzatora ściennego, być może sprawdzi się montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej urządzenie przysufitowe (zwłaszcza w wyjątkowo wysokich wnętrzach) albo przypominający wyglądem grzejnik klimatyzator przypodłogowy.

Niezależnie od tego, gdzie będziemy chcieli i mogli umieścić nasz klimatyzator, pamiętajmy o tym, by wyposażony był w system automatycznej kontroli temperatury pomieszczenia oraz aby temperaturę tę w zakresie 18-30 st. C można było regulować co jeden stopień. Warto też rozważyć połączenie klimatyzacji z wentylacją, co pozwoli na odprowadzanie powietrza z pomieszczeń na zewnątrz budynku i wprowadzanie do nich czystego, klimatyzowanego powietrza z zewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży