Artykuł sponsorowany

Rodzaje kabli energetycznych

Rodzaje kabli energetycznych

Kable energetyczne są niezbędne w każdym domu. To one odpowiadają bowiem za transportowanie prądu z sieci energetycznej do zasilanych nim urządzeń i tym samym umożliwiają nam ich bezpieczne użytkowanie na co dzień. Istnieje kilka rodzajów kabli energetycznych przeznaczonych do zastosowań mieszkalnych. Zasadniczo możemy podzielić je na kable pracujące z różnym napięciem oraz na ziemne i napowietrzne.

Kable energetyczne i ich podział ze względu na napięcie

Jakość tworzonej instalacji energetycznej w dużej mierze zależy od rodzaju kabli, które wykorzystamy do jej budowy. Kable powinny być bowiem właściwie dobrane ze względu na warunki, w jakich będą pracowały, a także ze względu na konstrukcję całej instalacji. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do ich wyboru, możemy skontaktować się z personelem hurtowni lub sklepu, w którym będziemy je nabywać – na przykład w internetowym sklepie elektrycznym Elektryczny.pl.

Wyróżniamy zasadniczo cztery rodzaje kabli energetycznych, które różnią się między sobą wysokością przewodzonego przez nie napięcia. Są to kable energetyczne NN przeznaczone do niskiego napięcia do maksymalnie 1 kV, kable SN do średniego napięcia wynoszącego od 1 do 35 kV, kable WN stosowane do instalacji wysokiego napięcia od 36 kV do 150 kV oraz kable energetyczne EWN, czyli przewody wysokiego napięcia stosowane w instalacji od 220 do 420 kV. W zależności od przewidywanego napięcia, którym będą obciążone kable, należy wybrać ich odpowiedni rodzaj. Właściwie dobrane kable energetyczne zapewniają stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji elektrycznej.

Podział kabli energetycznych na ziemne i napowietrzne

Drugim rodzajem podziału kabli energetycznych, jaki możemy wyróżnić, jest podział na kable energetyczne ziemne oraz kable napowietrzne. Kable energetyczne ziemne to przewody, które stosowane są w instalacjach podziemnych. Zazwyczaj są to kable pracujące w niskim lub w średnim napięciu. Każda z żył obecnych w takim przewodzie musi być jednak odpowiednio zaizolowana, a cała konstrukcja kabla dodatkowo ochraniana specjalną powłoką zewnętrzną. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonywania izolacji kabli energetycznych ziemnych jest polwinit. Jest to bowiem materiał odporny na działanie substancji takich jak np. rozpuszczalniki oraz wytrzymały. Dzięki temu tak zabezpieczone kable energetyczne podziemne są chronione przed wodą oraz niskimi temperaturami sięgającymi do nawet –30 stopni Celsjusza. Drugim rodzajem kabli energetycznych są kable napowietrzne. Dostępne są one w bardzo licznych odmianach. Dzięki nim możliwe jest podłączenie budynku mieszkalnego zarówno do sieci niskiego, średniego, jak i wysokiego napięcia.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz