Artykuł sponsorowany

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna to prosta i trwała konstrukcja czerpiąca energię z promieni słonecznych. Umożliwia ona przetwarzanie darmowej i odnawialnej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, służącą do zasilania wszystkich odbiorników prądu w domu. Jest to opłacalna inwestycja dla każdego, kto chce uniezależnić się od podwyżek cen i zredukować rachunki za energię. Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje instalacji fotowoltaicznych.

Instalacje sieciowe on-grid

System on-grid jest najpopularniejszym rozwiązaniem dla większości instalacji fotowoltaicznych. Jest to instalacja podłączona do sieci energetycznej, a jej cechą jest jej duża elastyczność. W skład instalacji wchodzi panel fotowoltaiczny, falownik, licznik wytworzonej, jak i pobranej energii, przyłączenia do sieci oraz zabezpieczenia. Nadmiar energii, która została w tym systemie wyprodukowana, jest kierowana do sieci energetycznej, gdzie następnie jest magazynowana. To sprawia, że w pochmurne dni bez słońca, niedostatek energii zostanie pobrany w sieci w sposób niezauważalny dla użytkownika. Instalacje on-grid są tańsze niż instalacje fotowoltaiczne off-grid, gdyż nie wymagają zakupu akumulatorów. Dodatkowo umożliwiają sprzedaż nadprodukcji prądu do sieci energetycznej, co pozwala obniżyć rachunki za energię. Warto wiedzieć, że montaż mikroinstalacji w tym systemie będzie wiązał się z wymianą dotychczasowego licznika na specjalny licznik dwukierunkowy.

Instalacje autonomiczne off-grid

Jest to rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, tzn. działa poza publiczną siecią w systemie wyspowym. Off-grid stosuje się w przypadku braku w pobliżu linii energetycznej. Jej brak sprawia, że nie ma możliwości pobrania energii, gdy panele nie są w stanie wyprodukować wystarczającej jej ilości. Wówczas korzysta się z akumulatorów gromadzących energię, którą można wykorzystać w późniejszym czasie. W skład instalacji off-grid wchodzi panel fotowoltaiczny, falownik, regulator ładowania, akumulator, obciążenie oraz zabezpieczenia.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy Green House Systems, specjalizującej się w odnawialnych źródłach energii: instalacje fotowoltaiczne off-grid nie przekazują nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, tylko magazynują ją w akumulatorach. Ten typ systemów fotowoltaicznych stosowany jest głównie tam, gdzie koszty podłączenia do sieci elektrycznej są zbyt duże lub ich podłączenie nie jest możliwe, np. domki letniskowe, czy schroniska górskie.

Oprócz wielu zalet instalacja ta posiada również wady, m.in. konieczność wymiany akumulatorów, czy brak możliwości odsprzedaży nadwyżek energii. Co więcej, system ten jest droższy niż on-grid.

Instalacje fotowoltaiczne hybrydowe

Jest to połączenie instalacji sieciowej z instalacją autonomiczną. System ten składa się z paneli fotowoltaicznych wspieranych dodatkowym zasilaniem z turbiny wiatrowej, generatora prądu lub sieci publicznej. Instalacje hybrydowe najczęściej spotkać można w miejscach o niewielkim nasłonecznieniu. Często zasilają one znaki drogowe, wiaty przystankowe, czy przejścia dla pieszych. Instalacja on-grid z dodatkowym akumulatorem stosowana jest także w domach, gdyż pozwala zoptymalizować czas wykorzystania energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne. Akumulatory te są bezobsługowe oraz nie wymagają dużych, czy specjalnych wentylowanych pomieszczeń.

Warto wiedzieć, że oprócz ochrony środowiska i zmniejszenia rachunków za prąd, fotowoltaika podnosi także wartość nieruchomości. W przeciwieństwie do agregatów prądotwórczych dostarcza energię przez cały rok w sposób czysty i cichy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz