Artykuł sponsorowany

Rodzaje instalacji alarmowych dla budynków

Rodzaje instalacji alarmowych dla budynków

Kiedyś uważano, że alarmy potrzebne są tylko obiektom wojskowym i przemysłowym, ewentualnie tym najbogatszym posiadłościom, z których można ukraść coś wartościowego. Dziś jednak większość z nas może pozwolić sobie na luksus tego, żeby nasz dom był chroniony – i nie chodzi oczywiście o wartości materialne, ale o podstawowe poczucie bezpieczeństwa. Jakie są rodzaje alarmów dla różnych budynków?

Domy jednorodzinne

W domach jednorodzinnych sprawa jest z wielu powodów ułatwiona – a rozmiary budynku są tylko jednym z tych powodów. Do wyboru mamy:

Systemy standardowe: elementy systemu alarmowego – detektory i czujki –  poprowadzone są kablami po wszystkich pomieszczeniach budynku i zaprowadzone bezpośrednio do centrali. Natomiast na zewnątrz budynku umieszcza się sygnalizatory dźwiękowe i świetlne. Jedynym mankamentem tego typu systemów jest konieczność poprowadzenia kabli pod tynkiem, dlatego trzeba to przewidzieć przed otynkowaniem domu. Ale za to oferują wysoką skuteczność w niskiej cenie.

Systemy bezprzewodowe: jest to alternatywa dla systemów kablowych, ponieważ ich działanie odbywa się drogą radiową. Również ich montaż z oczywistych względów jest o wiele łatwiejszy i szybszy. Takie systemy mają jednak dwa mankamenty: są o wiele droższe od systemów standardowych, a mimo to nie dorównują im skutecznością, ponieważ siła sygnału może być osłabiona różnymi czynnikami. W dodatku proste systemy bezprzewodowe można unieszkodliwić zakłóceniem sygnału radiowego (te bardziej rozbudowane mają zabezpieczenie na taką ewentualność).

Obiekty przemysłowe

W systemach alarmowych obiektów przemysłowych mamy już do czynienia z zupełnie inną technologią, która zwykłemu Kowalskiemu znana jest jedynie z amerykańskich filmów sensacyjnych. Następuje tu też podział na alarmy wewnętrzne budynków i na alarmy zewnętrzne, chroniące przestrzeń wokół nich. Przykładowymi systemami są:

Bariera mikrofalowa: polega ona na umieszczeniu naprzeciwko siebie odbiornika i nadajnika, który emituje mikrofale. Jest to ultraskuteczny system, który jest w stanie zareagować nawet na przelatującą korytarzem muchę – oczywiście można go w szerokim zakresie regulować, aby nie reagował na tego typu bodźce.

Bariera podczerwieni: jest to odpowiednik bariery mikrofalowej, ale sprawdzający się lepiej na zewnątrz budynków. Emituje ona wiązki fal podczerwonych, które gdyby były widoczne dla człowieka, to wyglądałyby mniej więcej, jak te w „Mission: impossible”. Jej działanie można dostosować do różnic terenowych. Ma zasięg działania do 100 metrów.

Oczywiście jest to mały wycinek tego, co współcześnie oferują producenci systemów alarmowych, tacy jak np. firma Atline. Warto sprawdzić ofertę tego typu firm, aby móc dopasować system alarmowy do swoich potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz