Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie transformatorów

Rodzaje i zastosowanie transformatorów

Transformatory są obecne w naszym życiu niemal na każdym kroku. Zazwyczaj nie dostrzegamy jednak ich samych, a mamy do czynienia z efektem ich działania. Musimy bowiem wiedzieć, że są one niezbędne do korzystania z prądu elektrycznego, a zatem każdego urządzenia, które potrzebuje go do swojego działania. Bez transformatorów nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Warto wiedzieć, na czym polega zasada ich działania i jakie są ich podstawowe rodzaje.

Jakie są rozdaje transformatorów?

Zapoznając się z ofertą sklepu oferującego artykuły elektryczne – takiego jak sklep firmy El-Styk – możemy z łatwością wymienić dostępne na rynku rodzaje transformatorów. Znajdziemy wśród nich między innymi transformatory probiercze, spawalnicze, głośnikowe, toroidalne, separacyjne oraz transformatory bezpieczeństwa. Wszystkie z nich mają nieco inne zastosowanie, ale służą zasadniczo do przenoszenia energii elektrycznej zawartej w prądzie z jednego do drugiego obwodu, przy czym zachowana jest jego pierwotna częstotliwość. Owo przeniesienie odbywa się dzięki zjawisku indukcji. Transformatory najczęściej zmieniają także napięcie elektryczne. Dzięki tym właściwościom transformatory pozwalają m.in. na zmianę napięcia elektrycznego prądu płynącego w sieciach wysokiego napięcia, by możliwe było wykorzystanie go w mieszkaniach.

Jak działają stacje transformatorowe?

Transformatory najczęściej spotykamy w formie stacji transformatorowych, nazywanych także trafostacjami. Ich główną rolą jest rozdzielanie energii elektrycznej na niższe poziomy napięć. To one stanowią ostatni element stojący na drodze dostaw prądu z elektrowni do naszych domów. Zazwyczaj trafostacje przekształcają średnie napięcie wynoszące około piętnaście lub dwadzieścia kilowoltów na napięcie dużo niższe, wynoszące czterysta woltów. Oprócz samego transformatora w trafostacji znajdziemy także dwie rozdzielnie – rozdzielnię średniego napięcia oraz rozdzielnię niskiego napięcia. Stacje transformatorowe mogą przyjmować wiele form, w zależności od potrzeb danej instalacji. Najłatwiej jest dostrzec wolnostojące trafostacje kontenerowe. Prócz nich możemy mieć do czynienia także ze stacjami słupowymi, które nazywane są czasem stacjami napowietrznymi. Istnieją także trafostacje wnętrzowe (umiejscowione w środku budynków) oraz przewoźne – mobilne. Te ostatnie stosowane są zwłaszcza w trakcie awarii stacji stacjonarnej lub do zasilania tych odbiorników prądu elektrycznego, które same się przemieszczają. Możemy je zaobserwować na przykład przy budowie autostrad.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz