Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie terminali przenośnych oferowanych przez firmę Kreski

Rodzaje i zastosowanie terminali przenośnych oferowanych przez firmę Kreski

Terminale przenośne to niewielkie komputery z wbudowaną pamięcią podręczną, oprogramowaniem i klawiaturą. Te elementy umożliwiają wprowadzanie i przechowywanie informacji. Natomiast Bluetooth i Wi­‑Fi lub połączenie przez kabel USB pozwalają na zapisanie danych w bazie na serwerze. Terminale mobilne dostępne w ofercie Kreski są również wyposażone w czytniki kodów kreskowych. Warto zatem poznać ich rodzaje i zastosowania.

Zastosowania komputerów mobilnych

Nowoczesny terminal przenośny pracuje na oprogramowaniu Android, Windows CE lub Mobile. Ma funkcję skanowania kodów pozwalającą szybko identyfikować towary lecz różni się od zwykłego czytnika. Klasyczne urządzenie tylko odczytuje i wyświetla informacje z kodu kreskowego. Kolektor potrafi je zapisywać, odbierać, wysyłać, przetwarzać i aktualizować bazę danych. Sprawdza się więc w branży logistycznej, przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Terminal jest wykorzystywany do prac magazynowych takich jak sprawdzanie stanów, wprowadzanie nowych zamówień i inwentaryzacje. Używa się go w sklepach wielkopowierzchniowych i innych prowadzących sprzedaż detaliczną. Służy tam do sprawdzania cen i ilości danych produktów. Z terminali mobilnych korzystają także przedstawiciele handlowi i kurierzy.

Popularne marki i rodzaje terminali

Kolektory danych nie potrzebują stałego podłączenia do komputera co usprawnia pracę w różnych gałęziach gospodarki. Uznaniem cieszą terminale przenośne marek Zebra, Datalogic, Honeywell, Unitech, Bartec, Custom, NordicID.  Jednakże przy wyborze kolektora obok marki ważna jest także konfiguracja urządzenia, rodzaj i zasięg głowicy skanującej. Aktualnie większość urządzeń ma wbudowane imagery odczytujące kody 1D i 2D, skomplikowane etykiety i znaczniki RFID. Ponadto skanery dzielą się na wersje o standardowym oraz zwiększonym i bardzo dalekim zasięgu. Pierwsze działają w odległości mniejszej niż 0,5 m, nadają się do ewidencji dokumentów i pikingu. Drugie sprawdzają stany magazynowe i pracują w odległości do 1,8 m. Czytniki dalekie służą do skanowania znaczników z odległości od 6 do ponad 10 m.

Typ wyświetlacza w terminalu przenośnym

Terminale mobilne długo pracujące na jednym ładowaniu potrzebują wydajnych baterii. Kolektory wystawiane na wysokie temperatury czy inne szkodliwe warunki powinny być na to odporne. Kolejne kryterium wyboru to rodzaj klawiatury. Tę kwestię wyjaśnia pracownik działającej od 2004 roku firmy Kreski, która poza sprzętem oferuje znakowanie magazynów. Wskazuje, że:

Klasyczne terminale wyposażono w duży wyświetlacz i fizyczną klawiaturę. Wersję numeryczną od 0 do 9 lub alfanumeryczną podstawową z trzema literami na każdym przycisku. W kolektorach zbierających skomplikowane dane montuje się klawiatury alfanumeryczne rozbudowane gdzie każda cyfra i litera ma własny klawisz.

Najnowocześniejsze terminale przypominają smartphony. Przyciski zastąpił w nich ekran dotykowy. Ponadto można dopasowywać je do potrzeb dodając czytniki niestandardowych kodów, systemy GPS i NFC lub uchwyt pistoletowy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży