Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie płyt drewnopochodnych

Rodzaje i zastosowanie płyt drewnopochodnych

Nie ulega wątpliwości, że drewno jako naturalny surowiec, jest najlepszym materiałem budowlanym. Wymaga jednak specjalnej obróbki, a za nią idzie oczywiście cena. Drewno wymaga konserwacji, impregnacji oraz stałej temperatury. Alternatywą dla drewna są  płyty drewnopochodne, które wykorzystywane są  jako materiały do produkcji mebli, materiały konstrukcyjne i wykończeniowe w stolarce budowlanej.

Płyty drewnopochodne w miejsce drewna

Drewno czy płyty drewnopochodne? To pytanie stawia sobie każdy, kto planuje budowę lub remont domu. Drewno jest surowcem naturalnym i ma wiele zalet, ale jednocześnie drogim materiałem, na którego zakup, nie każdy może sobie pozwolić. Z drewna powstają elementy konstrukcyjne domu, podłogi, tarasy, schody, okna, drzwi, meble itp. Cena to jedno, drugą kwestią jest konieczność wyjątkowego obchodzenia się drewnem, czyli konserwacja, impregnacja oraz zapewnienie odpowiednich warunków produktom wykonanym z drewna. Pamiętajmy, że ten naturalny materiał nie lubi zmiany temperatur, jest wrogiem wilgoci. Jeśli nie zatroszczymy się właściwie o drewno, wypaczy się, popęka i ulegnie odbarwianiu. Alternatywą dla naturalnego surowca, są płyty drewnopochodne, w których produkcji , jest wykorzystywane drewno.  Płyty drewnopochodne mają doskonałą jakość i trwałość.



Zastosowanie płyt drewnopochodnych

Płyty drewnopochodne są o wiele tańszym materiałem niż drewno, z racji tego, że nie stanowią jednolitej całości, a budują je włókna i wióry drzewne, forniry  Dzięki temu, że są bardzo lekkie, znajdują zastosowanie w miejscach, w których istotne jest uzyskanie jakości, przy zachowaniu pewnego ciężaru. Z uwagi na to, że płyty drewnopochodne wytworzone są z solidnego materiału, podobnie jak drewno, są wykorzystywane nie tylko do wykańczania domu, ale także do konstrukcji budynku. Drewnopochodne płyty znakomicie sprawdzają się w produkcji mebli, okładzin ściennych i podłóg. Dystrybucją najlepszej jakości płyt drewnopochodnych zajmuje się firma Fiberways. Warto pamiętać, że występują różne rodzaje materiałów, w zależności od składowego surowca, a także metod wytwarzania i obrabiania, uszlachetniania.

Rodzaje płyt drewnopochodnych

Na rynku jest dostępna szeroka gama materiałów  drewnopochodnych. Znajdziemy popularne płyty wiórowe, płyty pilśniowe, Płyty MDF, HDF płyty OSB, MFP płyty wiórowo-cementowe oraz doskonale nam wszystkim znane sklejki,. W zależności od procesu uszlachetniania mają one powierzchnię surową, szlifowaną, lakierowaną, pokrytą laminatem  lub oklejaną naturalna -fornirem. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle meblowym, opakowaniowym czy dekoracyjnym.

Płyty pilśniowe produkowane są z drewna odpadowego głównie  drewna iglastego i dodatku olejów schnących, czy też żywic syntetycznych. Mamy płyty pilśniowe o różnej gęstości, twardości oraz porowate tzw. miękkie. Płyty porowate w zależności od gęstości który wpływa na współczynnik przewodzenia ciepła wykorzystywane są w izolacjach termiczno-akustycznych ścian dachów stropów, podług. Stosowane są również jako doskonała izolacja akustyczna w salach widowiskowych, wykładowych itp.

 Innym przykładem  płyt pilśniowych są płyty  wysokim stopniu twardości (HDF) z których produkowane są panele podłogowe, a średnim stopniu  MDF, elementy  mebli, drzwi itp. Wszystkie Płyty pilśniowe są materiałem jednorodnym, łatwym w obróbce  jak również w uszlachetnianiu poprzez szlifowanie , lakierowanie, laminowanie, sklejanie odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych a przy odpowiednim zabezpieczeniu hydrofobowym  dającym się  stosować w trudnych warunkach klimatycznych.

Płyty OSB a płyty wiórowe MFP

Płyty OSB w zależności od rodzaju, mogą być stosowane wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz. W zamyśle ich powstania było znalezienie tańszego produktu od sklejki co się w 100% udało. Nadają się do montażu konstrukcji nośnych: pokryć dachowych, podłóg, stropów, ścian. Podobne zastosowanie maja płyty wiórowe MFP przystosowane do stosowania w trudniejszych warunkach budowlanych.

Innym rodzajem płyt wiórowych są płyty wiórowo-cementowe ( tzw. Suprema -wełna drzewna mieszana z cementem), które w swoim składzie mają cementowy zaczyn. Wykorzystuje się je w szalunkach traconych, do budowy ścian i stropów oraz izolacji stropodachów wentylowanych. Podstawowa zaleta, płyty takie są niepalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz