Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie łożysk mechanicznych

Rodzaje i zastosowanie łożysk mechanicznych

Łożyska to elementy maszyn i urządzeń odgrywające bardzo istotną rolę w rozwoju technologii oraz postępie cywilizacyjnym. Istnieje wiele rodzajów łożysk i stosowane są one od wielu lat w różnych dziedzinach przemysłu. Pełniły one istotną funkcję w już w przypadku prototypów wynalazków, stosowanych obecnie na co dzień. Dowiedz się, w jaki sposób wykorzystuje się obecnie łożyska oraz jakie rodzaje tych elementów wyróżniamy.

Podział łożysk ze względu na rodzaj obciążeń

Łożyska mechaniczne, stosowane w budowie maszyn i urządzeń podzielić możemy przede wszystkim na łożyska toczne oraz łożyska ślizgowe, które różnią się przede wszystkim sposobem przenoszenia siły między dwoma elementami, a także parametrami technicznymi. Dobór odpowiedniego rodzaju łożyska wiąże się z uwzględnieniem jego obciążenia statycznego, prędkości obrotowej, intensywności użytkowania, sposobu smarowania i chłodzenia oraz wielu innych parametrów pracy.

Łożyska toczne charakteryzują się obecnością elementów tocznych między pierścieniami, natomiast łożyska ślizgowe ich brakiem. Zarówno łożyska toczne, jak i ślizgowe dzielą się pod względem rodzaju obciążeń przenoszonych przez łożysko na wzdłużne oraz poprzeczne, natomiast wśród łożysk tocznych poprzecznych (promieniowych) wyróżnić można na kilka podgrup ze względu na kształt elementu tocznego:

  • łożyska kulkowe,
  • łożyska walcowe,
  • łożyska igiełkowe,
  • łożyska baryłkowe,
  • łożyska wałeczkowate - toroidalne,
  • oraz łożyska stożkowe.

Wśród łożysk tocznych znaleźć możemy również mniej popularne łożyska wieńcowe. W przypadku łożysk ślizgowych poza podziałem związanym z rodzajem obciążeń przenoszonych różnicujemy je także na suche, powietrzne oraz oleiste.

Inne podziały łożysk

Poza podziałem łożysk pod kątem rodzaju przenoszonych obciążeń możemy zróżnicować te także na inne sposoby. Przede wszystkim łożyska mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Dostępne na rynku są łożyska wykonane z tworzyw sztucznych, łożyska ze stali chromowej, łożyska nierdzewne, ceramiczne oraz hybrydowe - powstałe z połączenia tych materiałów. Wysokiej jakości łożyska i elementy toczne znajdziesz np. w ofercie Hurtowni Technicznej Walor – producenta i dystrybutora innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu – motoryzacji, rolnictwa, produkcji maszyn i wielu innych dziedzin.

Ponadto, biorąc pod uwagę ilość rzędów elementów tocznych, wyróżnić możemy także:

  • łożyska jednorzędowe.
  • łożyska dwurzędowe,
  • a także łożyska wielorzędowe.

Elementy te klasyfikujemy też, biorąc pod uwagę ich możliwości wychylenia się pierścienia zewnętrznego.

Zastosowanie łożysk mechanicznych

Trudno jest znaleźć dziedzinę życia, w której nie znajdziemy zastosowania dla tych części. W wielu maszynach i urządzeniach to właśnie łożyska podtrzymują cały mechanizm i wprawiają go w ruch.

Szerokie zastosowanie znalazły one przede wszystkim w rolnictwie - głównie łożyska wahliwe oraz przemyśle maszynowym. Gałęzią przemysłu, w której powszechnie stosuje się łożyska - zazwyczaj kulkowe, jest oczywiście motoryzacja. W budowie pojazdów łożyska grają dużą rolę - spotkać możemy tam zarówno łożyska jedno- lub dwurzędowe zwykłe, skośne, jak i wzdłużne. Najprostszym przykładem będą łożyska w skrzyni biegów czy układzie napędowym.

Łożyska mechaniczne spotkamy nawet w przemyśle spożywczym. Jako przykład mogą posłużyć tu maszyny do butelkowania napojów, które narażone są na bardzo duże obciążenia, stąd też zastosowanie w ich budowie łożysk było najlepszym rozwiązaniem.

Również w wielu sprzętach gospodarstwa domowego odnaleźć możemy te niezbędne elementy. Dzięki zastosowaniu łożysk wiele urządzeń może działać sprawnie i ułatwiać nam codzienne życie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz