Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie kruszyw budowlanych

Rodzaje i zastosowanie kruszyw budowlanych

Kruszywa to materiał, który wykorzystuje się w budownictwie. Mowa tutaj nie tylko o domach, blokach czy innych budynkach. Wiele rodzajów kruszyw stosuje się także przy budowie dróg, podjazdów czy zapraw. Czym się charakteryzują, jak można je dzielić i rozróżniać oraz jakie jeszcze są ich zastosowania? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Czym, tak naprawdę są kruszywa?

Zaczniemy jednak od krótkiego wyjaśnienia czym są kruszywa. To najprościej mówiąc materiały sypkie o ziarnistej budowie. Pozyskuje się je z prac kopalnianych, jak również recyklingu. Recykling jest dość ciekawą formą pozyskiwania kruszyw. Znacznie ogranicza ilość produkowanych odpadów, co korzystnie wpływa na środowisko. Rodzaje kruszyw wyróżniamy ze względu na ich pochodzenie, a także parametry, takie jak objętość.

Podział kruszyw ze względu na ich wielkość:

  • kruszywa drobne - ziarna mają 4 mm średnicy lub mniej
  • kruszywa grube - tutaj każde ziarno ma powyżej 4 mm
  • kruszywa o ciągłym uziarnieniu - mieszanka drobnych i grubych
  • “wypełniacze” - mogą przejść przez sito 0,063 mm
  • kruszywa naturalne - ziarna od 0 mm - 8 mm pozyskiwane z lodowców lub rzek

Gęstość objętościowa kruszyw - podział:

  • lekkie -  gęstość mniejsza niż 1800 kg/m3
  • zwykłe - gęstość od 1800 kg/m3 do 3000 kg/m3
  • ciężkie - gęstość większa od 3000 kg/m3

Oczywiście podstawowym podziałem kruszyw jest ten na naturalne i sztuczne. Te pierwsze są materiałami pochodzenia mineralnego, powstałe w wyniku erozji skał. Kruszywa sztuczne nie powstają z erozji, a obróbki termicznej lub recyklingu.

Zastosowanie kruszyw przy budowie domu

Najpopularniejsze zastosowanie kruszyw to oczywiście budownictwo. Domy, bloki czy budynki gospodarcze powstają przeważnie z betonu. Jak się okazuje składa się on w 70% z kruszyw. Co ważne, beton dzielimy na różne rodzaje ze względu na wykorzystane w nim materiały. Ten normalny, składa się ze żwiru, bazaltu i granitu. Wyróżniamy także beton ciężki, który składa się między innymi z barytu, magnetytu i limonitu. Kruszywem, który równie często wykorzystujemy w budownictwie jest piasek. Sprawdza się w zaprawach murarskich, masach budowlanych czy nasypach. Prace ziemne to kolejny przykład wykorzystania piasku, na przykład przy układaniu kostki brukowej. Poznaj pozostałe zastosowania kruszyw:

●     otoczaki - wykorzystywane do dekoracji oczka wodnego. Po odpowiedniej obróbce są przycięte i wygładzone prezentując się bardzo okazale

●     kamienie oraz żwir - sprawdzą się podczas planowania i późniejszej aranżacji ogrodu. Są naturalną barierą dla trawy czy chwastów

●     piasek, żwir i pospółka - stabilizują i utwardzają każdy podjazd.

 

Jeżeli potrzebujesz kupić większą ilość kruszywa. Chcesz, aby transport odpowiedniego materiału był szybki, skuteczny i bezpieczny wybierz firmę BST, która od lat gwarantuje niezawodność i wysoką jakość usług w tym obszarze.

Opracowanie:
Słupsk, dr Kazimierza Frąckowskiego 3 lok. 33
tel. 607 852 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz