Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej w przydomowym ogrodzie

Rodzaje i zastosowanie kory sosnowej w przydomowym ogrodzie

Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w ogrodach jest kora sosnowa. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest więcej tego typu materiałów. Każda kora ma swoje ściśle określone właściwości i oddziaływanie. A to z kolei może przekładać się na kondycję i atrakcyjność całego ogrodu. Tym bardziej warto poświęcić trochę czasu na lepsze poznanie produktów dostępnych na rynku.

Właściwości kory sosnowej

Kora sosnowa, oprócz walorów estetycznych, posiada także szereg innych zalet. Jest bogata w związki mineralne takie jak magnez, fosfor, potas oraz celuloza. W procesie rozkładu nie tylko wzbogaca podłoże w składniki odżywcze, ale także zapobiega ich wypłukiwaniu przez wodę. Poprawia także jego strukturę. Ponadto ściółka z kory sosnowej ogranicza parowanie wody i zapobiega wysychaniu podłoża. Stanowi warstwę termoizolacji, która chroni korzenie roślin przed skrajnymi temperaturami.

Rodzaje ściółki sosnowej

Producenci najczęściej oferują dwa rodzaje kory sosnowej – świeżą i przekompostowaną. Świeża kora sosnowa ma odczyt lekko kwaśny. Idealnie nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych. Posiada jasną barwę. Jej cechą charakterystyczną jest powolny rozkład. Pod względem wizualnym wygląda efektowniej od kory przekompostowanej. Zawiera jednak więcej związków organicznych (polifenole, garbniki), które mogą wpływać w negatywny sposób na wzrost i rozwój roślin. W trakcie rozkładu znacznie obniża poziom azotu w glebie. W związku z tym stosując świeżą korę sosnową należy dodatkowo wzbogacać glebę większą ilością nawozów azotowych. Szczególnie na początku sezonu. Niedobory azotu spowalniają rozwój roślin.
Przekompostowana kora sosnowa ma wyraźnie ciemniejszą barwę. Jest także drobniejsza od świeżej kory. Szybszy rozkład sprawia, że jej poziom musi być częściej uzupełniany. Z drugiej strony posiada jednak dużo więcej składników pokarmowych. Wykazuje także mniej kwaśny odczyn oraz zawiera dużo mniej garbników i fenoli. Kora przekompostowana ma lepsze właściwości magazynowania wody.

Stopień rozdrobnienia

Na rynku oferowane są trzy stopnie rozdrobnienia kory – grubo, średnio i drobno mielona. Kora sosnowa grubo mielona idealnie sprawdza się do ściółkowania miejsc narażonych na działanie wiatru. Jej struktura utrudnia rozwiewanie poszczególnych kawałków. Ten rodzaj kory charakteryzuje się dłuższym rozkładem. Lepiej wygląda pod dużymi roślinami.
Kora średnio mielona jest nieco bardziej uniwersalna. Nadaje się do ściółkowania większości roślin. Sprawdza się na różnych rodzajach rabat.

Kora drobno mielona stosowana jest częściej jako dodatek do podłoża. Czasem jest wykorzystywana do ściółkowania niskich roślin jak np. wrzosy.
Jak przekonuje specjalista z firmy KOR-DREW: „Sprzedawana przez nas ściółka sosnowa doskonale sprawdza się w przypadku iglaków, wrzosów, azalii oraz różaneczników. Z powodzeniem można ją wykorzystywać pod krzewy i byliny tolerujące podłoże lekko kwaśne”.
Warto zatem wzbogacić swój ogród w ściółkę z kory sosnowej. Na pewno zyska na tym pod kątem zdrowotnym i wizualnym.

Opracowanie:
Ligota 224
tel. 503 137 164
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz