Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie armatury przemysłowej

Rodzaje i zastosowanie armatury przemysłowej

Z reguły armatura kojarzy się przede wszystkim z wyposażeniem łazienki, czyli wanną, umywalką, toaletą oraz kabiną prysznicową. Poniekąd armatura przemysłowa jest z tym związana, ponieważ oznacza części składowe między innymi instalacji gazowych oraz wodno-kanalizacyjnych. Jej odpowiedni dobór ma znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu tychże układów. Ponadto każdy poszczególny rodzaj w obrębie tej armatury ma inne zadanie do spełnienia.

Typy armatury przemysłowej

Jednym z rodzajów tego typu sprzętu są zawory, które odcinają albo regulują przepływ cieczy lub gazu. Są dzielone na dwa główne typy. Pierwsze to zawory kulkowe, skonstruowane z obrotowej kuli. Zamyka ona i otwiera przelot substancji. Z kolei tłokowe służą wyłącznie do blokowania cyrkulacji. W momencie przekręcenia kurka następuje wsunięcie i wysunięcie tłoka.

Funkcję odcinającą przepływ substancji roboczej pełnią także zasuwy oraz przepustnice. Pierwsze są montowane w poziomie albo pionie i funkcjonują wyłącznie w fazie zamkniętej lub otwartej. Najbardziej popularne są zasuwy klinowe oraz nożowe, choć równie szerokie zastosowanie mają na przykład zaślepki okularowe lub elastomerowe. Przepustnice natomiast montuje się w rurociągach skośnych, pionowych i poziomych. Ich napęd różni się w zależności od wielkości urządzenia. Może być ręczny, elektromechaniczny, pneumatyczny lub z przekładnią ślimakową.

Ponadto istotną grupą wśród armatury przemysłowej stanowią różnego rodzaju przyłącza, które umożliwiają zbudowanie instalacji przepływowej. To wszelkie kołnierze szyjkowe, złączki gwintowane, weldolety, a także nakrętki, śruby oraz pierścienie uszczelniające.

Wszystkie z wymienionych rodzajów armatury są niezbędne do konstrukcji prawidłowo działającej instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej, substancji chemicznych etc.

Przeznaczenie armatury przemysłowej

Mnogość i uniwersalność rodzajów tego typu sprzętu powoduje, że może być stosowany tak naprawdę w każdej dziedzinie przemysłu. Oczywiście przede wszystkim jej funkcje znajdują najpowszechniejsze zastosowanie w branży gospodarki wodnej, przemyśle gazowym, chemicznym oraz energetycznym. Takie oprzyrządowanie można spotkać także w przedsiębiorstwach spożywczych, stoczniach oraz hutach. Armatura przemysłowa musi być w związku z tym wykonana z solidnych i odpornych na niszczenie materiałów. Głównie ze względu na pracę w wymagających warunkach. Jedną z firm trudniących się produkcją tego typu elementów wysokiej jakości jest przedsiębiorstwo Met-Josz w Bykowcach. Niezwykle istotny jest także jej prawidłowy dobór oraz montaż. Tylko wtedy wszystkie części składowe będą ze sobą współpracować bez zarzutu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz