Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie agrowłókniny

Rodzaje i zastosowanie agrowłókniny

Agrowłóknina wykorzystywana jest w ogrodnictwie do okrywania roślin. Jest ceniona za lekkość, optymalną przepuszczalność wilgoci, powietrza i światła, dzięki czemu rośliny mogą wegetować. Na rynku istnieje kilka rodzajów agrowłókniny. Dziś podpowiadamy, jakie jest ich zastosowanie.

Agrowłóknina biała zimowa

Biała agrowłóknina nazywana jest także agrowłókniną zimową. Używa się jej do okrywania roślin na zimę – skutecznie chroni rośliny, krzewy i drzewka przed szkodliwym działaniem niskich temperatur oraz mroźnego wiatru. Najlepiej sprawdza się agrowłóknina o grubości 50g/m2. Agrowłókniną powinno okryć się wszystkie wymagające ochrony rośliny w momencie wystąpienia pierwszych przymrozków i nie ściągać jej aż do nadejścia wiosny, gdy zyskamy pewność, że mrozy już nie wrócą i nasze rośliny są bezpieczne.

Agrowłóknina biała wiosenna

Agrowłókniną wiosenną nazywa się białą agrowłókninę, której grubość wynosi od 17 do 23 g/m2. Najczęściej wykorzystywana jest na działkach do ochrony warzyw, które zostały zasiane dość wcześnie. Ochrania się nią warzywa, aby nie były narażone na pojawiające się jeszcze wczesną wiosną przymrozki i znaczące dobowe wahania temperatury, a także silne opady deszczu. Dzięki zastosowaniu agrowłókniny możemy liczyć na szybsze i bardziej owocne plony.

Agrowłóknina czarna ściółkująca

Agrowłókninę można również z powodzeniem wykorzystywać do ściółkowania gleby. W tym celu najlepiej sprawdza się czarna agrowłóknina o grubości 50g/m2. Zastosowanie agrowłókniny do ściółkowania gleby pozwoli zabezpieczyć uprawę przed rozwojem różnego rodzaju chwastów, czy atakiem szkodników. Agrowłóknina zapewnia również odpowiednią wilgoć oraz wzrost temperatury gleby, co bez wątpienia sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin.

Eskpert radzi

Bardzo ważne jest, aby do prac ogrodowych wybrać odpowiedni rodzaj agrowłókniny. Jeśli zignorujemy zalecenia, i np. do okrycia roślin wykorzystamy agrowłókninę czarną, możemy przegrzać nasze rośliny, przez co będą bardziej podatne na choroby –  powiedział Radosław Samsik, właściciel firmy handlowo-usługowej Samson.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz