Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowania śrub mocujących – poradnik dla budowlańców

Rodzaje i zastosowania śrub mocujących – poradnik dla budowlańców

Śruby to drobne, ale niezbędne na każdej budowie elementy. Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, budowlańcy muszą wiedzieć, jakie śruby należy wykorzystywać do konkretnych prac oraz jakimi właściwościami się one charakteryzują. Śruby mogą mieć różne kształty, rozmiary i wykonywane są z różnych materiałów. Wszystko to ma wpływ na ich właściwości. Jakie śruby używane są najczęściej? Sprawdź, czytając nasz poradnik.

Podstawowe informacje

Śruby fachowo są nazywane gwintowanymi elementami łączącymi. Mają one szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je w wielu różnych branżach, nie tylko na budowie, ale też na przykład przy szeroko pojętej budowie maszyn. Dzięki temu, że na rynku mamy wybór z wielu rodzajów śrub, bez trudu możemy dopasować je do naszych potrzeb. Producentem niewielkich elementów metalowych, takich jak śruby czy nakrętki, jest firma Metalzbyt. Tym, na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę, wybierając śruby, jest ich wytrzymałość. Ten parametr jest uzależniony od jakości materiału i metody wykonania śruby. Śruby mogą powstawać z różnego rodzaju stali, poddaje się też je różnego rodzaju obróbce. Dodatkowo, niektóre śruby są poddawane procesowi hartowania, co ma poprawić ich parametry. O wytrzymałości na rozciąganie informuje nas klasa śrub, która liczy aż 10 poziomów. Jeśli nie wiemy, jakiej klasy śruby są konieczne do wykonania danych prac, powinniśmy poprosić o poradę ich producenta.

Różne rodzaje śrub

Śruby występują w bardzo wielu różnych wariantach – różnią się nie tylko rodzajem stali czy sposobem obróbki, ale przede wszystkim wielkością i kształtem. Występuje bardzo wiele rodzajów łbów śrub – od standardowych, sześciokątnych, po takie z uchem, oczkiem czy zakończeniem stożkowym. Możliwe są też różne warianty trzepienia – równego średnicy gwintu, tylko do niej zbliżonego lub pasowanego. Śruby mogą mieć ponadto różne końce – płaskie, soczewkowe, ścięte, stożkowe lub wgłębione. Bardzo ważne jest, by takie produkty jak śruby były wykonane zgodnie z europejskimi normami i posiadały certyfikaty jakości. Śruby łączą najważniejsze elementy konstrukcji, muszą więc być solidne, dając nam gwarancję, że całość będzie stabilna i trwała. Najlepiej zamawiać śruby w dużych ilościach, bezpośrednio od ich producenta – to daje nam gwarancję połączenia wysokiej jakości śrub z korzystną ceną za pojedynczą sztukę. Warto więc poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego producenta elementów metalowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz