Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zalety przydomowych studni głębinowych

Rodzaje i zalety przydomowych studni głębinowych

Coraz większa liczba inwestorów indywidualnych decyduje się na inwestycję wiercenia studni głębinowej. Niekiedy podyktowane jest to względami ekologicznymi, a niekiedy studnie tworzone są dla korzyści finansowych – darmowego surowca wodnego wysokiej klasy. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Ile rodzajów studni obecnie wyróżniamy w budownictwie jednorodzinnym?

Rodzaje studni przydomowych

Zanim poznasz zalety studni głębinowych warto, abyś zaznajomił się z trzema technologiami ich tworzenia. Pierwszą stanowią studnie wkręcane zwane abisyńskimi. Ich tworzenie jest szybkie, stosunkowo tanie oraz bezinwazyjne. Inwestycja w studnię abisyńską nie wymaga rozkopywania ogrodu. Jest to bardzo duża zaleta. Kiedy jednak warto stosować tego typu technologię? Ze względu na pobór wody z niższych głębokości – maksymalnie do 7 metrów – surowiec nie jest najlepszy gatunkowo. Stosować go można głównie do podlewania dużego ogrodu.

Lepsze jakościowo są studnie kręgowe. Budowane są one ze specjalnych betonowych prefabrykatów. One również nie są tworzone na dużych głębokościach. Najczęściej wykonuje się ją ręcznie, co jest dużą wadą. Studnie kręgowe świetnie sprawdzą się przy gospodarstwach rolnych. Woda pobierana jest z płytkich warstw wodonośnych. Nie jest ona zdatna do picia, ale może nadać się do różnych prac przy hodowli zwierząt i uprawie roślin.

Najwyższą jakością wyróżniają się dzisiaj studnie głębinowe wiercone. Wydobycie wody odbywa się z głębszych pokładów wodonośnych. Nie ma zatem ryzyka, że woda jest skażona. Tworzona instalacja studni głębinowej wyposażona jest również w systemy filtracyjne, które dokładnie oczyszczają surowiec. Zdatny jest on dzięki temu do spożycia. Obecnie jest to najpowszechniejsza i najbardziej opłacalna technologia budowy studni. W kolejnej części artykuły poznasz jej zalety.

Oszczędność, wysoka jakość i wydajność

Budowa studni głębinowej to inwestycja w niskie koszty eksploatacyjne. Duży pobór darmowego surowca jest możliwy przy bardzo niskim zużyciu energii elektrycznej zasilającej pompę. W ujęciu rocznym gospodarstwo domowe generuje zatem oszczędność nawet o 50% wyższą niż przy korzystaniu z wodociągów.

Oprócz oszczędności właściciele studni głębinowych mogą cieszyć się wysoką jakościowo wodą, która przechodzi przez kilka warstw filtracyjnych. Woda z głębin zawiera również mnóstwo prozdrowotnych mikro oraz makroelementów. Wydobycie jest zaś bardzo wydajne.

Studnia głębinowa zapewnia stałe dostawy wody bez konieczności tworzenia przyłączy do sieci wodociągowej. Szczególnie jest to opłacalne i wydajne przy działkach, które położone są daleko od instalacji miejskich. Wspomnieć warto również o bezpieczeństwie instalacji. Wyróżniają się one niemalże brakiem usterkowości.

Porównanie: Koszt utrzymania studni głębinowej w skali roku wynosi dla średniej wielkości domu (około 150 m2) do 1000 zł, natomiast średnie opłaty za wodę z przyłączenia wodociągowego w domu jednorodzinnym to ok. 1700/2200 zł.

Studnia bez pozwolenia wodnoprawnego

Obecnie wiele inwestycji budowy studni głębinowych dotyczy ich głębinowych wersji, które nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego. Takie odwierty oraz przyłącza wraz z pompami i innym osprzętem tworzy m.in. firma Usług Wodno-Kanalizacyjnych Dariusza Jaworskiego. Warto przy tym wiedzieć, że pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne, jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głębokości, a pobór wody ze studni będzie większy niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Większość inwestycji jest zatem łatwa do przygotowania, zwłaszcza że warunki lokalizacji studni nie są bardzo restrykcyjne. Istotny jest jednak precyzyjny projekt i naniesienie studni na mapę zagospodarowania terenu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz