Artykuł sponsorowany

Rodzaje i właściwości wykładzin podłogowych PCV

Rodzaje i właściwości wykładzin podłogowych PCV

Podłogi PCV to jedne z najpopularniejszych rodzajów pokryć podłogowych w rozmaitych obiektach budowlanych. Najczęściej spotyka się je w budynkach instytucji państwowych, a także w obiektach użyteczności publicznej, ponieważ najlepiej sprawdzają się tam, gdzie jest duże natężenie ruchu. Na rynku znajdziemy wykładziny PCV charakteryzujące się rozmaitymi właściwościami, a także grubością i kolorystyką. Zobacz, jakie są typy wykładzin PCV.

Wykładziny z PCV – typy, właściwości i zastosowanie

PCV to powszechnie wykorzystywana nazwa polichlorku winylu, czyli sztucznego tworzywa, które otrzymuje się w wyniku polimeryzacji monomeru – chlorku winylu. PCV wykorzystywane jest między innymi do wytwarzania wykładzin podłogowych. Wykładziny z polichlorku winylu charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, a do tego są odporne na działanie rozmaitych preparatów czyszczących, niezależnie od ich współczynnika pH.

W zależności od rodzaju, wykładziny podłogowe PCV mogą posiadać rozmaite właściwości, które sprawiają, że wykorzystuje się je w innych pomieszczeniach. Wykładziny elektrostatyczne używane są w serwerowanich i salach operacyjnych. Wyróżnia się także inne typy wykładzin PCV, do których zaliczają się m.in. tłumiące dźwięki oraz antypoślizgowe. Zastosowanie odpowiedniego typu wykładziny z polichlorku winylu może zagwarantować większe bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac. Dla przykładu, w laboratoriach chemicznych dużym powodzeniem cieszą się wykładziny antypoślizgowe, które sprawiają, że przypadkowe rozlanie chemikaliów nie jest dla nas szkodliwe, ponieważ się nie przewrócimy, a do tego wykładzina nie zostanie zniszczona.

Podstawowe rodzaje wykładzin PCV

Ze względu na budowę podłogowe wykładziny PCV można podzielić na homogeniczne i heterogeniczne. Te pierwsze nazywane są również jednorodnymi i charakteryzują się tym, że ich struktura jest jednolita. Poza tym cecha charakterystyczną tego typu produktów jest wysoka odporność na ścieranie, ponieważ warstwa ścieralna stanowi całą grubość wykładziny. Z kolei wykładziny heterogeniczne, które znajdziemy w ofercie firmy Lejer z Dębicy w województwie podkarpackim, nazywane są inaczej niejednorodnymi. Charakteryzują się wielowarstwową strukturą. Na rynku znajdziemy produkty tego typu w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Takie wykładziny PCV mogą imitować struktury rozmaitych materiałów, np. kamienia, parkietu czy drewna. To duża zaleta, ponieważ bez trudu dopasujemy odpowiedni wygląd wykładziny podłogowej do charakteru pomieszczenia, a jednocześnie zwiększymy poziom bezpieczeństwa.

Decydując się na montaż wykładzin PCV, musimy pamiętać, że niezależnie od właściwości wszystkie wykładziny narażone są na ścieranie wywoływane przez ziarenka piasku i kurzu, które wnoszone są do wnętrz obiektów budowlanych przez wielu ludzi. Skutkiem ścierania się wykładzin z PCV jest powstanie matowych i poszarzałych powierzchni, które są trudne do utrzymania w czystości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz