Artykuł sponsorowany

Rodzaje i właściwości szkła

Rodzaje i właściwości szkła

Szkło jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych materiałów używanych na świecie. Wykorzystuje się je w najróżniejszych branżach: spożywczej, budowlanej, optycznej, elektrotechnicznej, przemyśle obronnym, medycznym. Jest również powszechne w każdym gospodarstwie domowym - każdy z nas korzysta z żarówek, szklanek, butelek i wielu innych produktów.

Rodzaje szkła

Istnieje mnóstwo rodzai szkła o najróżniejszych właściwościach. Poniżej zostało opisanych kilka najpopularniejszych:

  • Szkło hartowane. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i termiczną. Po rozbiciu się nie pęka na setki drobnych kawałków, które mogłyby dotkliwie ranić, dzięki temu jest używane do produkcji np. szyb do samochodów.
  • Szkło sodowe. Jest uważane za najpopularniejszy rodzaj. Znajdziemy je przede wszystkim w przedmiotach codziennego użytku (szklanki, naczynia) oraz szybach okiennych.
  • Szkło klejone. Posiada podobne właściwości do szkła hartowanego. Składa się z kilku warstw sklejonych tworzywem organicznym. Podobnie jak szkło hartowane, po rozbiciu nie pęka na wiele drobnych kawałków.
  • Szkło float (szkło zwykłe). Jest przezroczyste, gładkie o lekko zielonkawej barwie na krawędziach. Jest bardzo powszechne, znajdziemy je m.in. w szklanych schodach, meblach, drzwiach.

Producent szkła, taki jak Węgier Glass, ma do zaoferowania dużo więcej rodzaji szkła niezbędnego dla przemysłu, np. techniczne (cienkie, giętkie, kwarcowe, szafirowe), oświetleniowe, wodowskazowe i do wzierników, filtry szklane, szkło kominkowe.

 Właściwości szkła

  • Szkło nie ma uporządkowanej struktury wewnętrznej, co z jednej strony przybliża je do cieczy, lecz jest jednocześnie kruche i sztywne, co przybliża je do ciał stałych.
  • Szkło charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną, nie wchodzi w reakcje z większością związków chemicznych, jest słabym przewodnikiem dla elektryczności i nie ma stałej temperatury topnienia.

 Krótka historia szkła

Szkło jest bardzo popularnym materiałem, lecz co ciekawe, nikt dokładnie nie wie, kiedy zostało ono wynalezione. Wiadomo natomiast, że ludzkość korzysta z niego od bardzo dawna - najstarsze szklane wybory pochodzą ze starożytnego Egiptu. Co ciekawe, dawne szkło nie było przezroczyte. Ten efekt po raz pierwszy udało się uzyskać starożytnym Rzymianom. Do Polski pierwsze szklane wyroby zawitały około 1000 lat temu. Współcześni producenci szkła, tacy jak Węgier Glass, są w stanie wytworzyć najróżniejsze rodzaje szkła niezbędne dla różnych gałęzi przemysłu oraz do użytku domowego (np. szkło kominkowe).

Opracowanie:
Żary, Szklarska 39
tel. 68 374 35 59
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz