Materiał Partnera

Rodzaje i rozmieszczenie małej architektury ogrodowej

Rodzaje i rozmieszczenie małej architektury ogrodowej

Intuicyjnie można przypuszczać, że mała architektura to nic innego, jak nieduże obiekty budowlane, zwiększające funkcjonalność otoczenia domu lub je upiększające. Warto jednak wiedzieć dokładnie, co wchodzi w zakres prawnej definicji małej architektury. To niezbędne, by orientować się które na które elementy wyposażenia ogrodu czy działki można stawiać swobodnie, a na które należy uzyskać stosowne pozwolenie.

Co wchodzi w skład małej architektury ogrodowej?

Zgodnie z prawem budowlanym, obiekty budowlane dzielą się na budynki, budowle i obiekty małej architektury. Pierwsze są związane z gruntem, mają fundamenty i dach. Budowle, to między innymi obiekty liniowe (drogi, linie kolejowe, wodociągi) oraz lotniska, mosty, sieci techniczne, budowle ziemne, obronne, itp. Za obiekty małej architektury uznaje się obiekty niewielkie, jak np. kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki. Do grupy obiektów malej architektury zaliczyć można również obiekty podobne ze względu na rozmiar i pełnioną rolę, np. ogrody skalne, oczka wodne, pergole, murki, murowane grille. Istotną sprawą jest fakt, że jeśli  mają się one znajdować na terenie prywatnym, nie zachodzi konieczność uzyskania żadnego pozwolenia. Ich rozmieszczenie należy dobrze rozplanować, muszą też być spójne ze stylem domu i ogrodu. Postawienie obiektów małej architektury w miejscu publicznym wymaga każdorazowo zgłoszenia, w którym należy zawrzeć: rodzaj i zakres planowanych prac i termin ich rozpoczęcia. Trzeba też dołączyć oświadczenie o dysponowaniu w odpowiednim zakresie danym terenem, projekt jego zagospodarowania oraz ewentualne szkice, rysunki czy pozwolenia dodatkowe.

Podział przestrzeni, upiększanie ogrodu, czy relaks?

Elementy małej architektury mogą być wykorzystywane wielorako. Jedna z możliwości, to dzielenie przestrzeni. Do dzielenia ogrodu na strefy najczęściej wykorzystywane są trejaże, kratownice i pergole. Przegroda taka skutecznie chroni przed słońcem i wzrokiem sąsiadów oraz przynajmniej częściowo tłumi dźwięki. Do dzielenia ogrodu na części na różnych poziomach służą murki z różnego typu materiałów, schody oraz betonowe palisady. W celu upiększenia ogrodu, na jego terenie mogą pojawić się posągi, ławy i donice, wykonane z rozmaitych materiałów. Wyjątkowo urokliwym urozmaiceniem ogrodu są oczka wodne i fontanny. Dodatkową możliwością wykorzystania obiektów małej architektury jest planowanie miejsc do relaksu i zabawy. Piaskownica, huśtawka, domek ze zjeżdżalnią, huśtawka z daszkiem i hamak – to wszystko obiekty małej architektury.

Kwestią sporną pozostają altany. Przed ich postawieniem, warto mieć to na względzie i skonsultować się z profesjonalistą, zamiast samemu zastanawiać się, czy musimy uzyskać pozwolenie na nowy element ogrodu czy działki.

Opracowanie:
Radlin 193 lok. c
tel. 733 739 735
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz