Artykuł sponsorowany

Rodzaje i przeznaczenie saun - SAUNAWIS

Rodzaje i przeznaczenie saun - SAUNAWIS

Korzystanie z sauny to forma odnowy biologicznej, która przez bodźce cieplne oddziałujące na ciało, wpływa na odprężenie fizyczne, a także relaks psychiczny. Zapobiega rozwojowi  chorób przeciążeniowych układu ruchu, układu krążenia, chorób wrzodowe, wspomaga  układ odpornościowy organizmu i podnosi poziom endorfin. Istnieje jednak wiele rodzajów saun, większość znajdziesz w ofercie firmy SAUNAWIS Witold Klimczak. Którą saunę zatem wybrać? Poznaj najważniejsze cechy popularnych rodzajów sauny.

Sauna sucha  - sauna fińska

To najpopularniejszy rodzaj sauny. Charakteryzuje ją wysoka temperatura, wahająca się między 85 °C a 120 °C oraz niska wilgotność powietrza. Zazwyczaj jest zbudowana z drewna, a wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki obecnemu w niej piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Jest to sauna odpowiednia osób z problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem stawów kręgosłupa oraz astmą oskrzelową.

Ważne jednak, aby nie przebywać w niej dłużej niż zalecane 12 minut i nie częściej niż raz w tygodniu.

Rzadziej spotykają odmianą sauny suchej, jest sauna solna, wykonana z kamiennych brył solnych. Dzięki zastosowaniu w niej halitu oraz solanek morskich jest odpowiednia dla osób zmagających się schorzeniami dróg oddechowych: gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc. Istotą tego rodzaju sauny jest inhalacja solna, czyli haloterapia. Temperatura panująca w fińskiej saunie nie przekracza 80° C, a wilgotność jest umiarkowana (do 40%).

Sauna mokra – w jaki sposób jest zbudowana?

Sauna mokra zbudowana jest z pieca ogrzewającego kamienie, siedzisk i oparcia z drewna. Wyposażona jest także w dozownik wody na kamienie lub generator pary podnoszący wilgotność, dzięki czemu dochodzi ona nawet do wartości 40%. W saunie mokrej temperatura waha się w granicach 75 - 90 °C, a kąpiel niej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Łaźnie rzymskie – sauny parowe

Temperatura w saunie parowej jest stosunkowo niska i wynosi ok. 45 - 60°C, natomiast powietrze ma bardzo wysoką wilgotność - nawet do 100%, co sprawia, że temperatura odczuwalna jest jeszcze wyższa. Wartości te regulowane są automatycznie - zamiast pieca używa się specjalnego generatora, nazywanego parownikiem, który umieszcza się przy podłodze.

Sauna parowa zbudowana musi być z materiałów odpornych na wysoką wilgotność - płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła. Aby unikać rozwoju bakterii, warto zlecić jej budowę specjalistom, takim jak firma SAUNAWIS Witold Klimczak produkująca sauny na indywidualne zamówienie klienta.

Co nazywamy sauną infrared?

Saunę typu infrared nazywamy inaczej sauna na podczerwień, ponieważ w miejscu, gdzie zazwyczaj w saunach znajduje się tradycyjny piec, w tym rodzaju sauny stosuje się promienniki podczerwone. Ich zadaniem jest emitowanie promieniowania podczerwonego, którego dobroczynne działanie zostało udowodnione – stosuje się je w celach medycznych oraz kosmetycznych.

Sauna IR nagrzewa się do temperatury ok. 50 - 60 °C, przy czym wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Takie warunki sprawiają, że można w niej przebywać nawet do 30 minut dziennie.

Wybierz doświadczenie i jakość

Istnieje wiele firm zajmujących się budową saun. Wśród nich znajdziemy wspomnianą już firmę SAUNAWIS. W jej ofercie znajdziemy wszystkie wyżej wymienione rodzaje saun, a także ich serwis i modernizacje. Dodatkowo specjaliści z tego przedsiębiorstwa oferują również montaż idealnych do sauny głośniki hermetycznych i oświetlenia LED. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i szerokiej wiedzy firma Witolda Klimczaka świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Opracowanie:
Świdnik 119
tel. 537 139 815
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz