Materiał Partnera

Rodzaje i działanie pomp ciepła

Rodzaje i działanie pomp ciepła

W dzisiejszych czasach dużo uwagi poświęca się na dbanie o środowisko. Z tym niewątpliwie związane jest pozyskiwanie energii. Energia może być pozyskiwana z odnawialnych źródeł takich jak np. woda, powietrze czy grunt. Stosowanie ekologicznych urządzeń grzewczych, jakimi są pompy ciepła, wynika także z coraz większej świadomości społeczeństwa. Jakie są rodzaje pomp ciepła, jak działają oraz na jakie parametry zwrócić uwagę, gdy chcemy zainwestować w pompę?

Jakie systemy pracy pomp ciepła się wyróżnia?

Wyróżnia się rozmaite pompy ciepła, co zależy od tego, z jakiego źródła urządzenie odbiera ciepło. Ze względu na to kryterium pompy dzieli się na:

  • pompy ciepła gruntowe,
  • pompy ciepła powietrze/woda,
  • pompy ciepła powietrze/powietrze,
  • pompy ciepła wykorzystujące energię hydrotermalną.

Z przypadku pomp gruntowych urządzenie wykorzystuje energię geotermalną, która znajduje się w ziemi. W pompach typu powietrze/woda, których montaż oferuje m.in. firma Elektrom Elektromechanika Chłodnicza z Brzączowic w województwie małopolskim, używa się ciepła pochodzącego z powietrza zewnętrznego, które następnie zasila instalację wodną. Z kolei typ powietrze/powietrze wykorzystuje ciepło z zewnętrznego powietrza, które później trafia do instalacji ogrzewania powietrznego. Takie pompy zapewniają nadmuch ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Natomiast pompy działające na energię hydrotermalną korzystają z energii, która skumulowana jest w wodach morskich, powierzchniowych oraz podziemnych.

Jak działa pompa ciepła?

Niezależnie od rodzaju pompy, czyli od systemy pracy, zasada działania tych urządzeń jest podobna, ponieważ wykorzystują one zjawiska fizyczne dotyczące gazów, które są czynnikami roboczymi. W momencie, gdy dochodzi do sprężenia gazu, wzrasta jego temperatura. Warto zaznaczyć, że czynniki te rosną proporcjonalnie. Z kolei w chwili rozprężania gazu, mamy do czynienia z pochłonięciem ciepła, które pochodzi z otoczenia. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy czynnik przechodzi z formy płynnej w gazową. To sprawia, że jednym z najważniejszych elementów pompy ciepła jest sprężarka. To dzięki niej możliwe jest krążenie czynnika grzewczego wewnątrz urządzenia. Natomiast w chwili, gdy gaz paruje, dochodzi do odbierania ciepła z otoczenia i skraplania go, co umożliwia przekazania go do instalacji grzewczej.

Jakie są najistotniejsze parametry pomp ciepła?

Wyróżnia się dwa bardzo ważne parametry pomp ciepła. Pierwszym z nich jest współczynnik wydajności COP. To podstawowy parametr, który odpowiedzialny jest za określanie stosunku ilości dostarczanego ciepłą do zużycia energii w czasie danego punktu pracy. Im większą wartość ma współczynnik COP, tym eksploatacja pompy ciepła jest tańsza. Drugim istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu pompy ciepła jest współczynnik wydajności SCOP. Określa on stosunek energii cieplnej, jaka potrzebna jest do ogrzania całego budynku przez cały sezon do energii elektrycznej, która została wykorzystana przez pompę w tym sezonie. Im większy parametr SCOP, tym większe oszczędności energii.

Opracowanie:
Brzączowice 150
tel. 605 444 316
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz