Materiał Partnera

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Hydranty wewnętrzne odpowiadają za bezpośredni pobór wody z sieci wodociągowej. Urządzenia znacząco podnoszą bezpieczeństwo przeciwpożarowe i z tego powodu są wykorzystywane stosunkowo często. Ze względu na sposób montażu hydranty wewnętrzne dzieli się na natynkowe i wnękowe. Ich klasyfikacja jest jednak bardziej rozbudowana. Jakie są najpopularniejsze typy hydrantów wewnętrznych?

Definicja hydrantu wewnętrznego

Hydrantem wewnętrznym nazywa się urządzenie umieszczane jako element sieci wodociągowej wewnętrznej. Służy do poboru wody i gaszenia pożarów z grupy A.

Jeśli chodzi o zakres działania, to hydrant wewnętrzny nadaje się do tłumienia ognia
w zarodku oraz do dogaszania pogorzelisk.

Podstawowa klasyfikacja hydrantów wewnętrznych

Poszczególne typy hydrantów wewnętrznych zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Hydranty wewnętrzne sklasyfikowano w oparciu o średnicę i typ węży.

Podział ze względu na średnicę

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje hydrantów wewnętrznych. Różnią się od siebie średnicą, a więc także wydajnością. Z uwagi na zróżnicowaną średnicę, różne jest także przeznaczenie poszczególnych modeli.

Podział uwzględnia następujące urządzenia:

  • hydranty 25,
  • hydranty 33,
  • hydranty 52.

Cyfry oznaczają średnicę wewnętrzną węża w milimetrach.

Hydranty wewnętrzne 25 i 33

Hydranty 25 i 33 wyróżniają się tym, że mają półsztywne (elastyczne) węże, które przechowuje się w szafkach hydrantowych na zwijadłach.

Jak wygląda mechanizm w takich urządzeniach? Tę kwestię wyjaśnia specjalista z firmy GAS-POŻ-BIS: „Wąż jest połączony z zaworem przez złącze, a bęben zwijadła jest obrotowy. Taki mechanizm pozwala na wyciagnięcie ze zwijadła optymalnego w danym momencie odcinka węża. W takim przypadku odchodzi również problem niepożądanych spadków ciśnienia i wydajności”.

Co ważne, hydranty wewnętrzne o średnicy węża 25 muszą być zamontowane w strefach zagrożenia ludzi ZL od I-V (budynek lub jego część).

Hydranty wewnętrzne o średnicy węża 33 montuje się natomiast w zamkniętych, jednokondygnacyjnych garażach wyposażonych w więcej niż 10 stanowisk postojowych i wielokondygnacyjnych.  

Hydranty wewnętrzne 52

Hydranty wewnętrzne 52 charakteryzują się tym, że w pozycji neutralnej (bez wypełnienia wodą) są całkiem wiotkie. Użytkowanie nie jest już więc tak wygodne jak
w przypadku hydrantów 25 i 33, choć na pewno nie warto całkowicie dyskwalifikować tego typu urządzeń. Warto jednak zawsze mieć na uwadze, że im szerszy jest wąż, tym mniejsze są możliwości jego splątania przy użyciu.

Hydranty 52 wyposaża się najczęściej w węże płasko składane. Tak więc ich przekrój zamyka się całkowicie, jeśli wewnątrz nie przepływa woda. Metoda składania opiera się zazwyczaj na zwijaniu w kręgi. W niektórych przypadkach wąż może być też przechowywany w koszu wężowym lub w szafce hydrantowej. Wówczas przypomina luźno ułożoną harmonijkę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz