Materiał Partnera

Rodzaje gipsów dostępnych na rynku

Rodzaje gipsów dostępnych na rynku

Gips to miękki minerał o pochodzeniu osadowym, który w budownictwie służy między innymi do naprawiania ubytków i pęknięć oraz wygładzania powierzchni. Jest to materiał zdrowy, ponieważ niewielkie pory z łatwością wchłaniają nadmiar wody oraz ją oddają, przez co regulowana jest wilgotność w pomieszczeniach. Jakie są najczęściej stosowane rodzaje gipsów i czym się one charakteryzują? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Gips ceramiczny

Powstaje w rezultacie częściowego odwodnienia oraz zmielenia naturalnego, gipsowego kamienia, przez co jest drobno uziarniony, a przy tym bardzo wytrzymały. Stosowany jest m.in. do produkcji płytek, a także paneli. Ponadto sprawdza się do naprawiania ubytków w ścianach i otworach, choćby po wierceniu. Jego parametry fizyko-chemiczne sprawiają, że może być stosowany tylko wewnątrz budynków, nie poza nimi. Masę przygotowuje się w połączeniu z czystą wodą (proporcje na 1 kg gipsu ceramicznego to 0,80 litra wody), przy czym zachowuje ona właściwości plastyczne przed 10 minut. Jego odmianą jest gips ceramiczny odlewniczy, który cechuje się nasiąkliwością na poziomie około 30%.

Gips budowlany

Gips budowlany znajduje zastosowane m.in. przy pracach montażowych np. do osadzania listew, a także w pracach naprawczych ścian oraz sufitów. Jest spoiwem pozyskiwanym przy częściowym odwodnieniu kamienia gipsowego, zaś po przygotowaniu ulega szybkiemu wiązaniu. Powinien być aplikowany na stabilne podłoża oczyszczone z zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie mogłyby doprowadzić do zmniejszenia jego przyczepności, a tym samym odpryskiwania. Przed aplikacją dane podłoże należy także odpowiednio zwilżyć wodą, dla zagwarantowania optymalnych właściwości produktu.

Gips modelowy

Kolejnym produktem jest gips modelowy, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracowniach rzeźbiarskich oraz przy wytwarzaniu sztukaterii. Jego głównym składnikiem jest siarczan wapnia pozyskiwany w procesie odwadniania kamienia gipsowego. W przeciwieństwie do innych typów gipsu, cechuje się dłuższym czasem wiązania (około 6 minut), dzięki czemu można formować z niego określone przedmioty, zgodnie ze swoimi potrzebami.

Gips to bardzo uniwersalny produkt, bez którego nie mogłyby obyć się żadne wykończeniowe prace budowlane. Dostarczycielem tego typu produktów jest m.in. firma Nowy Ląd S.A., dawniej funkcjonująca pod nazwą Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd, która dzięki gromadzonej przez wiele lat istnienia wiedzy i doświadczeniu, dostarcza swoim klientom sprawdzony produkt w bardzo konkurencyjnej cenie.

Opracowanie:
Niwnice 147
tel. 75 782 43 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz