Artykuł sponsorowany

Rodzaje gazów medycznych i ich zastosowanie.

Rodzaje gazów medycznych i ich zastosowanie.

Żaden szpital czy placówka zdrowotna nie może poprawnie funkcjonować bez gazów medycznych. Są one wykorzystywane w medycynie na szeroką skalę. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w diagnostyce, profilaktyce, jak i w przechowywania tkanek i płynów ustrojowych. Gazy medyczne znajdują się również na wyposażeniu wielu laboratoriów. Które z nich są najczęściej używane?

Tlen medyczny

Powietrze, którym oddychamy składa się z 79% azotu i około 21% tlenu. Mimo, że występuje on w mniejszości, to właśnie ten pierwiastek odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg wszystkich funkcji witalnych u tlenowych organizmów żywych. Bez tlenu nie ma przecież oddychania. Jak informuje specjalista z firmy Tech Gaz SI, która zajmuje się dystrybucją gazów medycznych- tlen medyczny to pierwiastek o bardzo wysokim stężeniu i czystości. Jest on niezbędny do leczenia wszystkich postaci niedotlenienia. Tlen medyczny wspiera także wszystkie procesy biochemiczne, które zachodzą w organizmie i posiada właściwości bakteriobójcze. W ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne, z łatwością przenika w głąb tkanek i do płynów fizjologicznych człowieka, gdzie wspiera leczenie stanów zapalnych i zwiększa ilość komórek macierzystych w krwiobiegu. Tlen podawany w komorze hiperbarycznej wspomaga funkcjonowanie układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Zwiększa także ogólną wydolność organizmu. Tle medyczny musi być podawany pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż aplikowany w nieodpowiedniej dawce może poważnie zaszkodzić zdrowiu człowieka.

Podtlenek azotu

Podtlenek azotu to bezbarwny i bezwonny gaz. Wykazuje on działanie przeciwbólowe i narkotyczne. Wdychany w niedużych dawkach, powoduje ospałość, bez ryzyka zatrucia. W medycynie podtlenek azotu stosowany jest zazwyczaj w połączeniu z bardziej zaawansowanymi środkami o działaniu znieczulającym. Największą zaletą tego gazu jest fakt, że jest szybko i bez trudu wydalany przez organizm. Podtlenek azotu ma bardzo szerokie zastosowanie. Używają go stomatolodzy w zabiegach związanych z ekstrakcją zęba, lekarze przy usuwaniu szwów pooperacyjnych lub owrzodzeń. Podtlenek azotu podawany jest także w przypadku wstrząsu pourazowego po ciężkim poparzeniu, zawału serca, ostrej niewydolności wieńcowej czy stanach zapalnych trzustki.

Medyczny dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla-podobnie jak podtlenek azotu- jest gazem bezbarwnym i bezwonnym. Nie podtrzymuje tez palenia i jest rozpuszczalny w wodzie. Medyczny dwutlenek węgla powszechnie wykorzystuje się przy mało inwazyjnych operacjach. Pozwala on na wypełnienie przestrzeni wewnątrz jam ciała i odsunięcie powłok od narządów, które poddawane są operacji. Gaz ten całkowicie wchłaniany jest przez organizm i szybko wydalany w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz