Materiał Partnera

Rodzaje firan

Rodzaje firan

Firany są bardzo użytecznym elementem wystroju wnętrza. Nie tylko poprawiają estetykę pomieszczenia, ale również są w stanie do pewnego stopnia ograniczać ilość wpadającego do środka światła oraz utrudniają podglądanie życia domowników przez osoby niepowołane. Jednak firanka firance nierówna – na rynku znajdziemy produkty wykonane z różnego rodzaju tkanin, różniących się wyglądem i właściwościami.

Żakard

Tkaniny żakardowe zawdzięczają swoją nazwę mechanizmowi Jacquarda, który stosowany jest w krosnach przeznaczonych do ich produkcji. Cechą charakterystyczną firan z żakardu jest ich wysoka trwałość oraz bardzo duże zróżnicowanie pod względem wzornictwa. Firany z żakardu dobrze przepuszczają światło słoneczne, ponadto często tkane są z wykorzystaniem nabłyszczanych nici, które dodatkowo rozświetlają pomieszczenie. Z drugiej strony dzięki gęstym splotom są w stanie skutecznie ograniczać widoczność z zewnątrz i w ten sposób zwiększają poczucie prywatności domowników. Do prania żakardu należy ustawić pralkę na niską temperaturę i niskie obroty. Po wyciągnięciu z pralki należy go od razu rozwiesić na karniszach – pod wpływem własnego ciężaru tkanina sama się wyprostuje, nie trzeba jej prasować.

Organza

Pierwotnie tkaninę tę uzyskiwało się z jedwabnej przędzy, obecnie do produkcji często wykorzystuje się bawełnę, poliester lub nylon. Organza jest bardzo zwiewna i przejrzysta, rozprasza światło, dlatego dobrze spisuje się we wnętrzach ciemnych. Dostępna jest również organza kreszowana, która ogranicza widoczność z zewnątrz. W zależności od rodzaju włókien należy inaczej zadbać o firanę z organzy – jedwab i bawełnę należy prać ręcznie w delikatnych detergentach, a po wysuszeniu prasować w niskich temperaturach. Organza z tworzyw sztucznych może być prana w pralce, jednak w niskiej temperaturze i przy niskich obrotach. Nie wymaga ona prasowania.

Tiul

Podobnie jak organza jest to materiał idealnie spisujący się w ciemnych wnętrzach. Ponadto można z niego łatwo tworzyć bardzo eleganckie udrapowania, w celu nadaniu oknu bardziej estetycznego wyglądu. Z drugiej strony bardzo łatwo go pognieść i zabrudzić, dlatego powinno się pamiętać o regularnym praniu i prasowaniu. Tiul pierze się zazwyczaj ręcznie – jeśli decydujemy się na pranie w pralce, powinniśmy używać do tego lekkiego detergentu lub mydła, uprzednio mocząc go w ciepłej wodzie. Pamiętajmy o wyłączeniu odwirowania.

Woal

Ta cienka, mleczna tkanina nie przepuszcza zbyt wiele światła, dlatego nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń mocno nasłonecznionych, które chcemy nieco zaciemnić. Firany woalowe dostępne są w różnego rodzaju zdobieniach, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest woal kreszowany, wyglądający jakby był delikatnie pognieciony. Woal powinno prać się ręcznie w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. W czasie prasowanie nie powinno się ustawiać temperatury wyższej niż 110 stopni.

Szeroki wybór eleganckich firan znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Firany Gramar.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz