Artykuł sponsorowany

Rodzaje ewidencji podatkowych

Rodzaje ewidencji podatkowych

Ewidencja podatkowa pozwala nam na dokładne ustalenie obciążeń fiskalnych podmiotu względem państwa. Jak wynika z polskiej ustawy, podmioty zobligowane są do rejestracji podejmowanych działań gospodarczych oraz do wyboru formy opodatkowania przed przedsiębiorstwo. Jakie jednak wyróżniamy rodzaje ewidencji podatkowych i czym one się od siebie różnią?

Co to są ewidencje podatkowe?

Ewidencje podatkowe to sposób ustalenia szczegółowych obciążeń fiskalnych danej firmy wobec państwa. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa zmusza nas do prowadzenia ewidencji podatkowych. Wyróżnia się kilka rodzajów prowadzenia ewidencji podatkowych. Wszystko bowiem zależy od rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa. Inaczej wygląda sposób opodatkowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jeszcze inaczej w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności.

Księgi rachunkowe

Jest to najbardziej dokładny oraz najbardziej znany sposób ewidencji podatkowej. System ten pozwala sprecyzować w bardzo szczegółowy sposób ogólny stan finansowy przedsiębiorstwa. Podmioty, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych to spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, osoby fizyczne wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie.

Księga przychodów i rozchodów

Tego typu ewidencja podatkowa obowiązuje niemal w każdym przedsiębiorstwie. Pozwala ona na wyliczenie wszystkich zobowiązań podatkowych wobec państwa. W księdze przychodów i rozchodów zawarte są wszystkie koszty, przychody, rozchody oraz inne przepływy środków pieniężnych. Obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów przypada  osobom fizyczne wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą, spółkom cywilnym, jawnym oraz partnerskim. Ponadto do obowiązków  podmiotu stosującego ten rodzaj ewidencji, zalicza się także ewidencję wyposażenia i środków trwałych.

Ryczałt ewidencjonalny

Ten rodzaj ewidencji podatkowych jest nakierowany na podmioty, które stosują opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do takich podmiotów zaliczają się osoby fizyczne wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie.

Karta podatkowa

Jest to najprostszy sposób rozliczenia się z urzędem podatkowym. Podmioty gospodarcze, które rozliczają się w ten sposób, używają w urzędach skarbowych właśnie karty podatkowej, a nie za pośrednictwem pozostałych wymienionych wcześniej ksiąg rachunkowych czy ryczałtu. Podmiot prowadzący ewidencję podatkową za pomocą karty podatkowej zobowiązany jest do wystawienia paragonu oraz faktury danemu klientowi.

Chcąc dowiedzieć się więcej, warto zajrzeć na stronę biura księgowego Ewa Laskowska-Żyła, którego oferta zawiera informacje na temat ewidencji podatkowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz