Artykuł sponsorowany

Rodzaje etykiet ze względu na materiały, druk i identyfikację

Rodzaje etykiet ze względu na materiały, druk i identyfikację

Z etykietami spotykamy się niemalże każdego dnia. Znajdują się one na rozmaitych produktach, paczkach czy przesyłkach. Jednak nie wszystkie etykiety są takie same. Można je podzielić na różne kategorie, np. uwzględniając materiały wykorzystane do ich produkcji, zastosowaną technologię nośnika informacji, czy też techniki druku. Zobacz, jakie rodzaje etykiet są dostępne na rynku i czym się one wyróżniają.

Jakie są etykiety samoprzylepne?

Etykiety znajdują się prawie wszędzie, a ich głównym zadaniem jest informowanie np. o produkcie. Do podstawowych rodzajów etykiet należą samoprzylepne, które dzieli się jeszcze na papierowe oraz foliowe. Samoprzylepne etykiety w różnej formie znajdziemy m.in. w ofercie firmy Drescher Euro-Label z Gorzowa Wielkopolskiego. Papierowe etykiety wykorzystuje się tam, gdzie nie ma konieczności stosowania nalepki odpornej na działanie czynników zewnętrznych. Takie etykiety zwykle nie są trwałe. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają etykiety foliowe. Ich największą zaletą jest odporność na działanie wielu rozmaitych czynników zewnętrznych. Niestraszne im niskie i wysokie temperatury, wilgoć, chemikalia, brud czy tłuszcze. Ponadto są elastyczne i odporne na ścieranie. Z tego względu lepiej wybierać nalepki foliowe, gdy zależy nam na tym, aby etykieta wytrzymała na zewnątrz. Trwałość takich produktów określa się na kilka miesięcy, aczkolwiek mogą być używane nawet przez kilka lat.

Czym wyróżniają się etykiety termiczne i termotransferowe?

Jeśli pod uwagę weźmiemy techniki zadruku etykiety, wówczas wyróżniamy termiczne i termotransferowe. Do produkcji tych drugich produktów używa się kalki termotransferowej, czyli taśmy barwiącej. Proces produkcji polega na jej podgrzaniu w trakcie drukowania. Celem tego zabiegu jest naniesienie nadruku na etykietę. W trakcie zadrukowywania tusz jest uwalniany z taśmy barwiącej i wchłania go nalepka. Termotransferowe etykiety wyróżniają się dużą wytrzymałością i stosuje się je np. w przypadku papierów matowych, półbłyszczących i błyszczących. Z kolei etykiety termiczne wykonywane są z cienkiego papieru, który reaguje na temperaturę. Podczas produkcji etykiet tego typu głowica ogrzewa termoczuły papier, a ten czarnieje. Trwałość etykiet termicznych nie jest duża, a do tego nie są one odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne.

Jakie jeszcze rodzaje etykiet są dostępne na rynku?

Etykiety dzieli się także ze względu na technologię identyfikacji, jaką zastosowano podczas produkcji. Uwzględniając to kryterium, wyróżniamy etykiety z kodem kreskowym oraz RFID. Zwykłe etykiety z kodami kreskowymi zazwyczaj są na materiale samoprzylepnym. Takie produkty mają ograniczoną żywotność, na co wpływają czynniki zewnętrzne. Natomiast etykiety RFID tworzone są na podstawie komunikacji bezprzewodowej z czytnikiem. W przypadku tych nalepek w celu odczytania danych nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu etykiety z urządzeniem skanującym, ponieważ informacje zawarte są w mikroczipie. Takie etykiety są trwalsze, a ich stosowanie bezpieczniejsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz