Materiał Partnera

Rodzaje ekspresów do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy

Smaczna, aromatyczna kawa stanowi remedium na senny poranek, wyczerpujący dzień w pracy i popołudniowy relaks w gronie najbliższych. Jak zapewnić sobie stały dostęp do pysznego espresso i innych napojów kawowych? W bardzo prosty sposób. Wystarczy zainwestować w ekspres do kawy. W domu, biurze, wszędzie tam, gdzie potrzebujesz – odpowiednie urządzenie parzące okaże się na wagę złota. Przed wyborem konkretnego modelu warto się jednak zastanowić. Wyróżniamy kilka rodzajów ekspresów, z których każdy obsługuje się w nieco inny sposób. Te spotykane najczęściej wymieniamy poniżej.

Ekspres przelewowy

Klasyczny model ekspresu do kawy o nieskomplikowanej konstrukcji – tani, używany zwłaszcza w warunkach domowych. Wrzątek dozuje się do pojemnika ze zmieloną kawą. Sam napar podlega przesączeniu przez specjalny filtr, wprost do dzbanka. W ten sposób otrzymujemy gotowy napój. Jako że wrzątek utrzymuje dość długi kontakt z kawą, posiada ona dość duże ilości kofeiny. Doskonale sprawdza się w roli pobudzacza przy leniwych porankach. Standardowy ekspres przelewowy jest w stanie przygotować jednorazowo do około 10 filiżanek kawy. Niektóre modele są zaopatrzone w dodatkowe funkcje, takie jak regulator mocy czy blokada kapania.

Ekspres ciśnieniowy

Odmiany ciśnieniowe to ekspresy, które jak sama nazwa wskazuje, przygotowują kawę wykorzystując zwiększone ciśnienie. Zależnie od modelu ekspresu, może ono wynosić od 9 do nawet 19 barów. Jak to działa? Gorąca woda pod ciśnieniem jest przesączana przez sitko ze zmieloną kawą. W efekcie, napój kawowy skrapla się do filiżanki. Stałym elementem konstrukcji są dysze do spieniania mleka – idealne do cappuccino i innych kaw w stylu włoskim. Zaawansowane odmiany ekspresów ciśnieniowych dysponują możliwością regulacji stopnia zmielenia, regulacji mocy i temperatury kawy. To funkcjonalne urządzenia, często widywane w biurach i punktach gastronomicznych. Ekspresy ciśnieniowe renomowanych producentów są dostępne w ofercie sprzedaży oraz dzierżawy firmy Caffe Team z Warszawy.

Ekspres kapsułkowy

Modele kapsułkowe to ekspresy bardzo proste w obsłudze, rekomendowane zwłaszcza początkującym miłośnikom kawy. Charakteryzują się nowoczesnym, designerskim kształtem. Proces parzenia jest w nich w pełni zautomatyzowany. Odpowiednie kapsułki zmielonej kawy (zamykane próżniowo, dzięki czemu zachowują świeżość i aromat) możemy zakupić w sklepie, wybierając określony rodzaj napoju kawowego. Opcjonalnie może być to również gorąca czekolada czy też kakao.

Inne ekspresy i urządzenia parzące

Poza wymienionymi modelami ekspresów do kawy, możemy spotkać wiele innych urządzeń parzących. Do tych najpopularniejszych zaliczamy m.in. kawiarki (kafetierki, makinetki), ekspresy niskociśnieniowe (do 3,5 bara) oraz dzbanki typu french press. O wyborze sprzętu do parzenia kawy decydują osobiste preferencje, jak również kwestie praktyczne. W warunkach domowych egzamin zdadzą ekspresy o nieco skromniejszych parametrach. W przypadku biur czy punktów gastronomicznych opłacalne okaże się zainwestowanie w urządzenie o większej mocy przerobowej (niektóre ekspresy potrafią zaparzać ponad 90 kaw dziennie). Dzięki wyborowi dobrego ekspresu, parzenie kawy okaże się czystą przyjemnością, a kosztowanie gotowego napoju będzie stanowić prawdziwą ucztę aromatyczno-smakową.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz