Artykuł sponsorowany

Rodzaje dźwigów i ich zastosowanie

Rodzaje dźwigów i ich zastosowanie

Zgodnie z nowymi przepisami budowlanymi, każdy budynek w przestrzeń miejskiej i użytkowej, w instytucjach publicznych, kulturalnych powinien być wyposażony w dźwig, czyli znaną wszystkim windę, umożliwiającą przemieszczanie się pomiędzy pionowymi kondygnacjami przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ale także osobom starszym, matkom z dziećmi. Podnośniki niezbędne w wielu sytuacjach codziennego życia cechują się innymi parametrami i przeznaczeniem. Jakie urządzenia są najczęściej spotykane? Czym się charakteryzują? Dlaczego trzeba je regularnie serwisować?

Dźwig dźwigowi nierówny

Winda, profesjonalnie zwana dźwigiem lub potocznie wyciągiem, to urządzenie, którego zastosowanie jest wszystkim powszechnie znane. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie przemieszczania się osób lub podnoszenia towarów w kabinach i na platformach zazwyczaj na dużą wysokość. Do podstawowych elementów windy należą:

  • Kabina
  • Szyb dźwigowy
  • Maszynownia
  • Zespół napędowy
  • Prowadnice
  • Rama kabinowa
  • Przeciwwaga
  • Sterowanie
  • Siłownik

Jak mówią eksperci z Dźwig-Serwis, mimo iż większość z nich wyposażona jest w te same części, różnią się one przeznaczeniem. Najczęściej spotykaną windą jest ta do transportu osób. Znajduje się w każdym biurowcu, w centrach handlowych, w hotelach, w budynkach mieszkalnych czy obiektach sportowych. Zazwyczaj jest to dźwig napędzany hydraulicznie lub elektryczne. Pierwszy z nich stosowany jest w odniesieniu do małych prędkości, na niewielkie wysokości, przy średnim natężeniu ruchu. Drugi zaś sprawdzi się tam, gdzie ruch i wysokości są znacznie większe. W szpitalach montuje się windy do przewozu osób na łóżkach wraz z niezbędną aparaturą i personelem. Jazda taką windą jest zazwyczaj uprzywilejowana. Z kolei wstęp osób do dźwigu towarowego jest zabroniony ze względu na wymiary kabiny. Służą do przemieszczania towarów, m. in. w restauracjach, bibliotekach czy bankach. Windy dla osób niepełnosprawnych powinny mieć odpowiednie wymiary, czyli szerokość drzwi, umożliwiające wjazd przede wszystkim na wózku inwalidzkim.


W jakim celu montuje się platformy dźwigowe?

Jak wiadomo, poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich lub z innymi niepełnosprawnościami, jest znacznie utrudnione. Specjalistyczne platformy przyschodowe stosowane są zazwyczaj przy wewnętrznych lub zewnętrznych schodach w budynkach, w których nie ma windy. Ich ruch odbywa się wzdłuż biegu stopni. Instalowane są bezpośrednio do ściany lub do przystosowanych do tego słupków. Platformy mogą poruszać się także pionowo. Wówczas konieczny jest szyb ze sterowaniem i napędem.

Serwisowanie dźwigów

Różnego rodzaju dźwigi, tak jak wszystkie urządzenia mechaniczne wymagają regularnego serwisowania i konserwacji. Przeglądy dotyczą przede wszystkim oceny stanu technicznego oraz zużycia poszczególnych jego części, a także ich wymianę. Wynika to z regulacji prawnych związanych z kwestią bezpieczeństwa ich użytkowników. Każda konserwacja musi zostać udokumentowana w dzienniku, który posiadają wszystkie dźwigi. Postęp technologiczny sprawia, że zamontowane już windy muszą co pewien czas przechodzić proces modernizacji. Takie kompleksowe usługi świadczą specjaliści z Dźwig-Serwis.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz