Materiał Partnera

Rodzaje chemicznych środków ochrony roślin

Rodzaje chemicznych środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin są preparatami chemicznymi, które służą do zwalczania chorób roślin i szkodników roślin. Coraz więcej rolników zdaje sobie sprawę ze strat, konsekwencji stosowania nielegalnych środków ochrony roślin, a nawet ich niestosowania. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów środków do ochrony roślin, a to oznacza że aby nasze rośliny były bezpieczne, musi zapoznać się z szkodnikami, które doskwierają roślinom. Przedstawiamy podstawowe rodzaje chemicznych środków ochrony roślin.

Akarycydy

Akarycydy są chemicznymi środkami ochrony roślin, które stosuje się do zwalczania przędziorka - jaj, larw i dorosłych osobników. Niektóre akarycydy pozwalają także na pozbycie się mączlika i różnych rodzajów roztoczy. 


Algicydy

Glony bardzo często są powodem wielu kłopotów. Powodują powstawanie zielonego nalotu na szkle, ścieżkach, stołach uprawowych oraz innych materiałach. Mogą nawet zatykać systemy nawadniające i zmniejszać przepuszczalność wodną gleby. Algicydy pozwalą na pozbycie się glonów, a do ich kwitnięcia najczęściej  dochodzi w lecie, w zamulonej, stojącej lub wolno płynącej wodzie.

Rodentycydy

Kiedy na dworze robi się zimno, gryzonie zaczynają szukać przyjemniejszych miejsc bytowania, takich jak np. szklarnie. Nadgryzają rośliny i zjadają woreczki z naturalnymi wrogami szkodników. Rodentycydy to chemiczne środki ochrony roślin, które uśmiercają gryzonie, takie jak myszy czy szczury. Dzięki tym środkom, jesteśmy w stanie w krótkim czasie poradzić sobie z plagą gryzoni. Środki te bardzo często stanowią przynętę, przy pomocy której łapane bądź trute są gryzonie.

Nematocydy

Nematocydy to chemiczne środki ochrony roślin, które służą do zwalczania nicieni w glebie. Nicienie, zwane także nematodami, mogą powodować duże szkody w uprawach poprzez naruszenie korzeni roślin. Otwory, jakie powstają na skutek ich działania, stanowią otwartą drogę dla grzybów. Nematocydy należy zakupić w jednej z profesjonalnych firm, np.  Argol sp. z o.o., w której ofercie znajdziemy m.in. środki ochrony roślin.

Moluskocydy

Moluskocydy to chemiczne środki ochrony roślin, które zwalczają ślimaki. Szkody powodowane przez ślimaki nie są szybko widoczne, mogą obejmować zarówno powierzchnię liści, jak i całkowite zjedzenie nasion i sadzonek. Nadgryzione części stanowią otwartą drogę dla grzybów, wirusów i bakterii.

 

Insektycydy

Insektycydy zabijają jeden lub kilka gatunków insektów, oddziałują na nie szkodliwie bądź pozwalają pozbyć się ich z uprawy. Działają na różne sposoby, w związku z czym każdy z tych środków stanowi inny poziom zagrożenia dla ludzi i zwierząt

Opracowanie:
Jasienica 1109
tel. 33 815 36 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz