Materiał Partnera

Rodzaje bram wjazdowych

Rodzaje bram wjazdowych

Najważniejszą kwestią w przypadku bramy wjazdowej jest jej lokalizacja. Najlepiej jest umiejscowić ją naprzeciwko wjazdu do garażu lub miejsca postojowego pod domem. Istotnym elementem jest również zachowanie odpowiednich wymiarów bramy – wysokości oraz szerokości. Zgodnie z przyjętymi normami, szerokość bramy wjazdowej nie powinna być mniejsza niż 2,4 m – jednak, aby zapewnić sobie komfortowe warunki wjazdu na posesję, warto wybierać bramy posiadające przynajmniej 3 m szerokości. Projektując bramę wjazdową, należy również wziąć pod uwagę odstęp od ulicy. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie cofnięcie jej od drogi na głębokość przynajmniej 1,5 m w głąb posesji.

Bramy wjazdowe oraz ich rodzaje

Bramy wjazdowe można podzielić nie tylko ze względu na ich szerokość, wysokość czy rodzaj użytego materiału. Wyróżnia się cztery podstawowe ich rodzaje:

  • brama przesuwna,
  • brama samonośna,
  • brama szynowa,
  • brama rozwierana.
  • brama teleskopowa
  • brama harmonijkowa
  • brama rozsuwana
Specjalista z firmy Mistal - bramy, automatyka, ogrodzenia wyjaśnia: Bramy przesuwne najczęściej zbudowane są wyłącznie z jednego skrzydła, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, od wewnętrznej strony posiadłości. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy pamiętać, że prosty odcinek ogrodzenia powinien mieć odpowiednią długość – tak, aby skrzydło bramy mogło się za nim „schować”. Skrzydło bramy nie powinno blokować wejścia na posesję. Jeżeli nie da się takiej sytuacji uniknąć, wówczas można zastosować rozwiązanie z użyciem zabezpieczeń np. wyłączników krańcowych.  Dla uzyskania miejsca można zastosować bramy rozsuwane lub teleskopowe. Brama rozsuwana otwiera się na dwie strony a brama teleskopowa składa się z dwóch elementów co pozwala zaoszczędzić na miejscu do otwierania.

Brama wjazdowa samonośna wyróżnia się zawieszeniem skrzydła w sposób wysięgnikowy. Oznacza to, że przesuwa się ona nad podłożem bez jego dotykania. Konieczne jest w tym przypadku zastosowanie ciężaru będącego równoważnikiem skrzydła. Powoduje to jednak zwiększenie szerokości bramy o średnio 40%, co nie zawsze jest możliwe w praktyce.

W bramie wjazdowej szynowej skrzydło porusza się na rolkach po specjalnie zaprojektowanych szynach umiejscowionych we wcześniej wykonanych fundamentach. Użytkowanie tego rodzaju bramy jest bardzo wygodne jednak niepozbawione wad. Dotyczy to przede wszystkim zalegającego brudu w szynach, który należy regularnie czyścić. Zimą zalęgający w szynie śnieg i lód mogą skutecznie uniemożliwić korzystanie z bramy – dlatego bardzo często stosuje się dodatkowe ogrzewanie montowane pod szyną.

Czwartym rodzajem bram są te, których skrzydła zamontowane są na zawiasach, co umożliwia ich rozwarcie od 90-180 stopni. Ten rodzaj bramy zajmuje jednak bardzo dużo miejsca – skrzydła muszą otwierać się do wewnątrz posesji. W przypadku braku miejsca możemy zastosować bramę harmonijkową, ten rodzaj bramy składa się z dodatkowych składanych skrzydeł bramowych. 

Wybór dopasowany do indywidualnych potrzeb

Wybór bramy wjazdowej jest kwestią indywidualną. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest uwzględnienie kilku podstawowych parametrów. Dzięki temu można zachować zarówno wygodę wjazdu, jak i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz