Materiał Partnera

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe są dostępne w wielu różnych wersjach. Każdy użytkownik garażu może wybrać sposób otwierania drzwi, który będzie dla niego najwygodniejszy. Przy wyborze rodzaju bramy warto wziąć pod uwagę wielkość garażu, ilość dostępnej przestrzeni przed nim oraz to, czy masz zamiar przechowywać w tym pomieszczeniu domowe sprzęty, czy będzie służyło Ci wyłącznie do parkowania samochodu. Jakie rodzaje bram garażowych są najpopularniejsze?

Dawniej, praktycznie do każdego garażu wiodły podwójne drzwi otwierane na zewnątrz, zwane rozwieralnymi. To proste rozwiązanie nie było jednak zbyt wygodne. Przede wszystkim wymagało dysponowania znaczną przestrzenią przez bramą, aby móc zaparkować samochód w taki sposób, by pozostało jeszcze miejsce na otwarcie drzwi. Obecnie firmy produkujące bramy garażowe stawiają przede wszystkim na komfort ich użytkowania, oferując wiele różnorodnych modeli. Dlatego możesz dobrać takie drzwi, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem bramy garażowej?

Zanim zlecisz zamontowanie bramy w swoim garażu, postaraj się jak najdokładniej określić, czego potrzebujesz. Drzwi garażowe mają różne systemy otwierania, dzięki którym pomogą Ci zaoszczędzić miejsce oraz móc cieszyć się dużą wygodą przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu z pomieszczenia.

Weź pod uwagę ilość miejsca, jaką dysponujesz przed garażem. Jeśli Twój podjazd jest obszerny, masz większą możliwość wyboru, ponieważ nie ogranicza Cię przestrzeń. W przypadku mniejszej ilości miejsca lub wjazdów do garażu bezpośrednio z ulicy, warto zdecydować się na bramy, które chowają się wewnątrz pomieszczenia, umożliwiając zatrzymanie samochodu tuż przed nimi.

Zastanów się również, czy garaż będzie służył Ci jedynie do parkowania w nim pojazdu, czy chcesz, by pełnił rolę pomieszczenia do przechowywania sprzętu sportowego lub innych domowych rzeczy. To także wpływa na wybór sposobu otwierania bramy i ilości przestrzeni, jaką możesz na nią przeznaczyć wewnątrz.

Sposoby otwierania bram garażowych

Które typy bram cieszą się największa popularnością? Według pracownika firmy Okno PRIM, jest kilka modeli drzwi, które najbardziej przypadły do gustu użytkownikom. Pierwszym z nich są bramy uchylne. Są to drzwi o prostej konstrukcji, która pozwala na podnoszenie ich i wsuwanie pod sufit garażu. Nie wymagają zastosowania napędu, ponieważ można otwierać je ręcznie. Sprawdzą się w budynkach, przed którymi jest więcej wolnej przestrzeni, ponieważ płyta bramy podczas podnoszenia wymaga nieco miejsca.

Kolejnym popularnym typem drzwi garażowych są bramy segmentowe. Użytkownicy mają do wyboru dwa sposoby ich otwierania – górny i boczny. Segmenty bramy podczas otwierania wsuwają się pod sufit lub wzdłuż ściany garażu. Taki typ drzwi może być stosowany nawet, jeśli podjazd jest krótki, ponieważ sposób otwierania pozwala na podjechanie samochodem tuż pod wjazd.

Wyżej wymienione typy bram wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni wewnątrz garażu. Jeśli zależy Ci na jak największym wykorzystaniu tego pomieszczenia do przechowywania i nie chcesz tracić miejsca na wsuwającą się bramę, wybierz drzwi rolowane. Składają się one z wielu wąskich paneli, które przy otwieraniu zwijają się pod sufitem, podobnie jak roleta. To rozwiązanie pozwala na maksymalne zaoszczędzenie miejsca.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz