Artykuł sponsorowany

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Budowanie domu jednorodzinnego zazwyczaj wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o uwzględnieniu garażu. Jest on niezbędny, gdy już posiada się samochód, ale może też być planowany z myślą o przyszłości. Każdy garaż wymaga również zamontowania odpowiedniej bramy garażowej.

Brama nie tylko w jednym wariancie

Kiedy mówimy o bramie garażowej, zazwyczaj kojarzy nam się ona z dwuskrzydłowymi drzwiami, które stanowiły nieodłączny element takich budynków w przeszłości. Dziś nie tylko znacznie rozszerzyły się możliwości, ale na "plac boju" wkroczyła też automatyka, dzięki której nie trzeba już moknąć na deszczu czy marznąć zimą, aby zaparkować samochód. Tradycyjne bramy garażowe, otwierane na podobieństwo każdych drzwi, mają niestety tę wadę, że wymagają wiele miejsca, a wjazd do wnętrza garażu jest utrudniony przez skrzydła. Zdarzało się też wielu kierowcom, że pozostawione bez zabezpieczenia wrota zamykały się same, powodując uszkodzenia lakieru pojazdu. Obecnie producenci tacy jak Moden s.c. PPHU proponują inne, nowocześniejsze rozwiązania, eliminujące wspomniane problemy. Decyduje o tym przede wszystkim budowa bramy oraz sposób jej otwierania i zamykania. Nowoczesne bramy dostępne są w kilku wariantach do wyboru.

Tradycyjne bramy dwuskrzydłowe i uchylne

Nowoczesne rozwiązania nie oznaczają oczywiście, że te stosowane do tej pory poszły w zapomnienie. Istnieje wiele takich sytuacji, w których klasyczna otwierana brama jest najlepszym rozwiązaniem, a jej wygląd najbardziej komponuje się z designem samego domu. Model ten sprawdza się wszędzie tam, gdzie przed garażem zachowano dużą, niezagospodarowaną przestrzeń, pozwalającą na szerokie rozwarcie wrót. Odmianą takich tradycyjnych bram są ich wersje uchylne, sprowadzające się do innego systemu montażu dużego panelu metalowego. Zamontowany na specjalnych zawiasach podczas otwierania zmienia pozycję na poziomą, umożliwiając przejazd pod nim. Atutem bram dwuskrzydłowych i uchylnych jest ich jednolita konstrukcja, pozwalająca chociażby na umieszczenie w nich dodatkowych drzwi. To funkcjonalne rozwiązanie pozwalające na wchodzenie do garażu bez konieczności otwierania bramy, szczególnie sprawdzające się wówczas, gdy w pomieszczeniu znajduje się warsztat.

Bramy segmentowe i roletowe

Bramy roletowe i segmentowe stanowią jedną rodzinę konstrukcji o podobnym charakterze i wyróżniających się podobnym sposobem otwierania. Różnica sprowadza się do konstrukcji, bowiem w bramach modułowych powierzchnia wrót podzielona jest na kilka paneli, natomiast wrota roletowe składają się z licznych wąskich listew metalowych. Podstawową zaletą bram tego rodzaju jest sposób ich otwierania, bowiem zarówno jedne, jak i drugie unoszą się do góry, chowając pod sufitem i tym samym nie zajmują miejsca. Otwarta brama nie przeszkadza we wjeździe do wnętrza, nie ogranicza bocznych przestrzeni, zwężając światło wjazdu, jest też bardzo ekonomiczna i pozwala na zaparkowanie pojazdu tuż przy bramie. To świetne rozwiązanie do tych garaży, które są ulokowane na małej działce, a ich wjazd znajduje się w bezpośredniej bliskości ogrodzenia. Bramy roletowe i segmentowe są też bardziej szczelne, więc do minimum ograniczają straty ciepła.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz