Artykuł sponsorowany

Rodzaje akumulatorów do pojazdów

Rodzaje akumulatorów do pojazdów

Rodzajów akumulatorów jest kilka. Nie musisz znać wszystkich zalet i wad poszczególnych ich typów, jeśli pozwolisz dobrać dla swojego samochodu akumulator w profesjonalnej firmie związanej ze sprzedażą akumulatorów, a także ich wymianą. Warto znać jednak podstawowe parametry akumulatorów samochodowych. Poznaj trzy ich najczęściej występujące typy!

Warto wiedzieć również, za co w naszym samochodzie odpowiada akumulator. Konstruktorzy i inżynierowie już w latach 20. XX wieku doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym będzie użycie do rozruchu silnika spalinowego urządzenia elektrycznego. To właśnie przepływ dużej ilości prądu pozwala na prawidłowy rozruch.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Najlepsi dystrybutorzy akumulatorów, zajmujący się również ich wymianą, tacy jak Miś. PPUH. G. Kościak w swoim asortymencie posiadają akumulatory najlepszych producentów: Exside, Centra, Deka, Varta, Yuasa, Fiamm, Bosch, Panther, Oberon, Grom, BPower, czy Banner. Wśród nich znajdują się tak zwane akumulatory kwasowo-ołowiowe. W skład tego akumulatoru wchodzą ołowie i kwasy – anoda ołowiowa, katody z tlenku ołowiu i płynnego elektrolitu (jest nim około 37% roztwór kwasu siarkowego). Akumulatory te charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na bardzo głębokie rozładowania, a to wszystko w relatywnie niskich cenach. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są bardzo trwałe nawet przez długie lata pod warunkiem, że użytkownik regularnie je ładuje. Całkowite rozładowanie może doprowadzić do tak zwanego zakwaszenia i zepsucia produktu.

Akumulatory o wydłużonej wytrzymałości

Do akumulatorów o wydłużonej wytrzymałości zalicza się akumulatory z oznaczeniami EFB, AFB, ECM i AGM. Pierwsze trzy potrafią być aż dwukrotnie wytrzymalsze od standardowej wersji akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Akumulatory AGM mogą być nawet trzy razy trwalsze. Przeznaczone są one głównie do samochodów z większą ilością odbiorników prądu, dlatego warto zastosować je w nowszych rocznikach pojazdów. W najlepszych punktach sprzedaży akumulatorów poradzą Ci, jaki typ akumulatora dobrać do Twojego samochodu. W przypadku akumulatorów o lepszej eksploatacji warto pamiętać również o wyższej cenie – jednak na rynku są firmy, które dbają o swoich klientów również, jeśli chodzi o najniższe ceny!

Sprawdź też: Jakie są rodzaje akumulatorów?

Akumulatory żelowe

Trzecim bardzo popularnym modelem akumulatorów są te żelowe. W ich składzie zastąpiono płyn elektrolitowy specjalnym żelem – umożliwia to umieszczenie go w różnych pozycjach, jest też bardzo wytrzymały na wstrząsy (wytrzymałość cykliczna nawet o ¼ wyższa, niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych). Warto wiedzieć, że akumulatory żelowe nie wymagają uzupełniania – nie parują i nie dochodzi w nich do wycieków. Ich największą wadą jest jednak mniejsza moc rozruchowa, dlatego nie stosuje się ich w samochodach osobowych. Najczęściej spotyka się je w wózkach widłowych, wózkach inwalidzkich, czy mniejszych pojazdach.

Opracowanie:
Dzierżoniów, Szkolna 5
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać