Artykuł sponsorowany

Robotyzacja procesów podstawą nowoczesnego przemysłu

Robotyzacja procesów podstawą nowoczesnego przemysłu

Nowoczesna gospodarka wymaga wdrożenia wysoko wydajnych rozwiązań. Jednym ze sposobów jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. Aby jednak ich wdrożenie było skuteczne, muszą być wprowadzone przez specjalistyczną firmę, z wiedzą i doświadczeniem. Samo wdrożenie procesów odbywa się wielowątkowo. Czy rzeczywiście robotyzacja to sposób na rozwój firmy?



Jakie korzyści może przynieść robotyzacja?

Jedną z najważniejszych zalet zautomatyzowanego parku maszynowego jest jego wysoka niezawodność. Prawidłowo zaprojektowany zrobotyzowany system jest niezawodny. Obowiązkiem użytkowników jest jedynie regularne jego serwisowanie, wymienianie materiałów eksploatacyjnych i organizowanie przeglądów serwisowych w odpowiednich odstępach czasowych. Jeśli elementy te są zachowane, całość może pracować bez przerwy. Co ważne, tak wysoka wydajność sprawia, że w optymalnych warunkach nadzór jest bardzo ograniczony.



Specjaliści z firmy Abis wyjaśniają, że wielu użytkowników takich rozwiązań jako zaletę wskazuje powtarzalność. Mianowicie dobrze zaprojektowane stanowisko z robotem wykonuje każdy detal z taką samą precyzją. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Zrobotyzowanie sprawdza się w każdych warunkach: ciężkich, uciążliwych, ale też niebezpiecznych. Przystosowanie do dużych obciążeń sprawia, że 
roboty mogą wykonywać prace wręcz bez ograniczeń.



Jak robotyzacja zmienia rynek pracy?

Robotyzacja służy poprawie warunków pracy, eliminując obecność pracownika przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych i ciężkich. Warto dodać, że robotyka jest to proces, który zmienia profil zapotrzebowania na określone kwalifikacje oraz stawia nowe wymagania co do jakości komponentów i parku maszynowego. Nowoczesne systemy i rozwiązania wymagają zatrudnienia i wyszkolenia większej liczby inżynierów, techników czy projektantów, ale zmniejszają liczbę pracowników o niższych kwalifikacjach zawodowych. 

W związku z tym rynek wymaga od nich przekwalifikowania, wchodząc w etap skoku technologicznego.

Konieczność zdobycia wiedzy i kwalifikacji jest szansą nie tylko dla pracowników z niższym wykształceniem, ale też dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę w branży. Robotyzacja na pewno na obecnym poziomie nie zagraża rynkowi pracy, dla porównania w sąsiednich Czechach ilość robotów przypadających na 100 tys pracowników jest ponad 2 krotnie wyższa niż w Polsce, a krajem wybijającym się go grupy liderów robotyzacji jest Wietnam, w którym nie brakuje przecież taniej siły roboczej. Robotyzacja jest więc we współczesnym świecie jednym z kół zamachowych wzrostu gospodarczego

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz