Materiał Partnera

Robotyka – idealna tematyka zajęć dla dzieci

Robotyka – idealna tematyka zajęć dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne wypełniają wolny czas dziecka. Staramy się, aby nauczyło się jak najwięcej, póki młody umysł podsycany ciekawością świata z łatwością chłonie wiedzę. Co wybrać z szerokiej gamy zajęć dodatkowych? Czy robotyka to temat, który warto pokazać dziecku? Co to właściwie jest i co pociecha wyniesie z zajęć poświęconych robotyce? Przeczytaj, zanim wybierzesz!

Czym zajmuje się robotyka?

Robotyka jest nauką bardzo młodą, jednak korzysta z dorobku swoich starszych sióstr: mechaniki, elektroniki, automatyki, cybernetyki, informatyki oraz sensoryki. Robotyka zajmuje się tworzeniem maszyn i urządzeń, które ułatwiają nam życie. Nazwa tej nauki słusznie kojarzy się z budowaniem robotów – to także jest przedmiotem robotyki! Dużo miejsca w pracy robotyków zajmuje zagadnienie sztucznej inteligencji, której stworzenia jesteśmy coraz bliżej.

Robotyka może niebawem stać się jedną z kluczowych dziedzin nauki i technologii – mówi specjalista z IQ Studio. – Już teraz roboty zastąpiły nas przy liniach produkcyjnych. Coraz częściej słyszy się o robotach przeprowadzających skomplikowane operacje. W niektórych dziedzinach maszyny dawno nas przewyższyły. Rozwój robotyki może sprawić, że praca ludzkich rąk w takim znaczeniu, jak rozumiemy ją dzisiaj, stanie się zbędna.

Wróćmy jednak do zajęć dla dzieci. Czy robotyka nie jest zbyt trudna dla maluchów? Nie! Odpowiednio dobrane i przekazane treści mogą stać się źródłem mnóstwa zabawy, a jednocześnie pozwolą dziecku oswoić dziedziny uważane za problematyczne w nauce, np. matematykę i fizykę. Zajęcia z robotyki udowodnią dziecku, że te przedmioty mogą być wciągające i praktyczne!

Co zajęcia z robotyki dadzą mojemu dziecku?

Zajęcia z robotyki dla dzieci na pewno przypadną im do gustu, bo są oparte na… klockach Lego! Co mają klocki do budowania robotów? Klocki są wyposażone w elektroniczne czujniki i inne elementy, dzięki którym konstrukcje mogą być wprawiane w ruch. Roboty z klocków nie tylko poruszają się, ale też wykonują złożone zadania: sortują przedmioty, walczą, transportują, a nawet układają kostkę Rubika.

Zajęcia są dostosowane poziomem do wieku i możliwości manualnych oraz poznawczych dzieci. Podopieczni pracują w zespołach dwuosobowych pod nadzorem doskonale wyszkolonego opiekuna, który dysponuje dużą wiedzą w swojej dziedzinie. Na każdych zajęciach dzieci budują, a następnie programują robota.

Co uczestnicy zajęć zyskują oprócz wiedzy z zakresu robotyki i programowania? Warsztaty z użyciem klocków sprzyjają rozwojowi zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej. Trenują skupienie i strategiczne myślenie oraz planowanie działań w czasie. Wspierają zarówno myślenie ścisłe, logiczne, jak i twórcze. Oprócz tego zajęcia są okazją do podnoszenia kompetencji społecznych – uczą pracy w grupie i konstruktywnego rozwiązywania problemów.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz