Artykuł sponsorowany

Roboty ziemne – podstawa każdej dużej inwestycji budowlanej

Roboty ziemne – podstawa każdej dużej inwestycji budowlanej

Dzięki robotom ziemnym możemy przygotować teren pod realizację inwestycji budowlanej. Ciężkie maszyny, które pozwalają nam na ich wykonanie, to wysokiej klasy sprzęt, który powinien być niezawodny, nawet przy ogromnym obciążeniu. Na czym dokładnie polegają roboty ziemne? Jaka jest ich rola w procesie budowlanym? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.

Co to są roboty ziemne?

Zanim zastanowimy się nad konkretną rolą robót ziemnych w realizacji inwestycji budowlanych, powinniśmy sprecyzować, co tak naprawdę określa to pojęcie. Roboty ziemne pozwalają nam na przygotowanie działki do rzeczywistych prac budowlanych – to dlatego ich rola jest tak istotna. W zależności od tego, z jakimi warunkami terenowymi mamy do czynienia na terenie budowy, zmieniać się będzie zakres niezbędnych do wykonania robót budowlanych. Tego rodzaju prace związane są między innymi ze stabilizacją gruntu, utwardzaniem terenu, podbudową terenu, wykonywaniem nawierzchni czy układaniem kostki brukowej, tworzeniem instalacji podziemnych i sieci sanitarnych. Ale roboty ziemne to także oczywiście plantowanie, skarpowanie oraz wykopy i nasypy. Skoro mają one fundamentalne znaczenie podczas wykonywania każdej inwestycji budowlanej, warto jest poznać zasady i przepisy prawne, które zajmują się regulacją zagadnienia robót ziemnych.

Jak dzielimy roboty ziemne?

Możemy wyróżnić kilka typów robót ziemnych. Najbardziej podstawowy podział tego rodzaju prac dotyczy ich zakresu. To dlatego wyróżniamy trzy typy robót ziemnych:

  • roboty liniowe – czyli takie, które wykonywane są na bardzo wąskim, ale długim pasie terenu. Tego typu roboty budowlane wykonuje się na przykład przed układaniem torowiska, rurociągu albo w trakcie budowy drogi.
  • roboty powierzchniowe – polegają na dostosowywaniu powierzchni terenu do naszych potrzeb związanych z planami zabudowy działki. Takie roboty wykonuje się na przykład na placach budowy.
  • wykopy – niezbędne, jeśli chcemy wykonać podziemną część budynku – na przykład fundament lub podpiwniczenie. Wyróżniamy dwa typy wykopów – wąsko i szeroko powierzchniowe.

Jakie maszyny stosujemy do prac ziemnych?

Prowadzenie prac ziemnych nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie mieli do dyspozycji wielu specjalistycznych maszyn. Odpowiedni sprzęt do profesjonalnego prowadzenia robót ziemnych posiada firma Mega-Pol ZUH. Daniel Podsiedlik. Jedną z najważniejszych z nich jest koparka – sprawdza się do odspajania, rozścielania gruntów, a także oczyszczania ich z krzewów i pni. W zależności od warunków terenowych stosowane są spycharki gąsienicowe lub te na tradycyjnych podwoziach. Spycharka ma za zadanie uformowanie gruntu poprzez pozbycie się nadmiaru ziemi i przesunięcie go tam, gdzie jest potrzebny do wyrównania terenu. Inna ważną maszyną budowlaną, służącą do robót ziemnych, jest koparka – jej zadanie to wydobywanie gruntu i ładowanie go na przyczepę lub odkładanie we wskazane miejsce – to koparką wykonuje się między innymi wykopy pod fundamenty. Prace z użyciem koparki to jedne z najczęściej wykonywanych prac ziemnych. Ponadto do maszyn budowlanych, stosowanych przez profesjonalne firmy zajmujące się pracami ziemnymi, należą także zgniatarki – pozwalające na rozścielanie i wyrównywanie urobku. Zgniatarki skrawają grunt, jednocześnie napełniając nim szuflę. Dzięki temu mogą wygodnie i szybko go transportować i pozwalają na efektywne wyrównywanie terenu. Ważnym urządzeniem podczas równania terenu jest także równiarka, której podstawowym zadaniem jest profilowanie nasypów. Podczas pracy równiarki najpierw grunt jest spulchniany, a następnie przesuwany w pożądane miejsce.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas robót ziemnych?

Po pierwsze roboty ziemne muszą być wykonywane zgodnie z harmonogramem robót. Odpowiada za to wykonawca. Poza tym roboty ziemne muszą zawsze przebiegać w oparciu o specjalnie przygotowany projekt, który określa na przykład położenie instalacji podziemnych. Ważne też, by roboty toczyły się w bezpiecznej odległości od istniejących sieci podziemnych. Ponadto wykonawca ma obowiązek ogrodzenia terenu, na którym odbywają się niebezpieczne roboty ziemne – na przykład wykopy. Jeśli miejsce wykopu jest dostępne dla osób trzecich – spoza firmy budowlanej – teren wykopów również należy otoczyć ogrodzeniem, zwłaszcza w momencie, w którym nie toczą się tam prace. Żeby uniknąć poważnych problemów, przeprowadzenie prac ziemnych musimy zlecić sprawdzonej firmie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz