Artykuł sponsorowany

Roboty przemysłowe – funkcje i budowa

Roboty przemysłowe – funkcje i budowa

Współczesny przedsiębiorca, który chce być kreatywny i dąży do zwiększenia wydajności produkcji swojego zakładu, powinien umieć korzystać z różnego rodzaju innowacji i nowoczesnych technologii. Jednym z ważniejszych elementów mających wpływ na konkurencyjność jest robotyzacja produkcji. Dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej o robotach przemysłowych.

Robot niejedno ma imię

Z definicji wynika, że roboty przemysłowe to automatycznie sterowane manipulatory uniwersalne, stacjonarne lub mobilne, które są programowalne w trzech lub więcej osiach, przeznaczone do automatyzacji procesów przemysłowych. Obecnie urządzenia tego typu najczęściej posiadają napędy elektryczne, ale spotykane są także napędy pneumatyczne lub ewentualnie, tam gdzie istnieje potrzeba podnoszenia dużych ciężarów, hydrauliczne. Klasyfikację robotów przemysłowych, w tym również tych produkowanych przez Comau Poland Sp. z o.o., można przeprowadzić na wiele sposobów: ze względu na generację, zastosowanie i przeznaczenie, ale najbardziej podstawowym jest podział ze względu na budowę. W tym przypadku wyróżniamy roboty:

  • kartezjańskie – z prostokątnym układem współrzędnych i prostopadłościenną przestrzenią ruchu. Taka struktura manipulatora jest korzystna w zastosowaniu do montażu na blacie stołu i do przenoszenia różnorodnych materiałów na liniach produkcyjnych. Są one chętnie stosowane przede wszystkim w aplikacjach pakujących, do sortowania czy skanowania.
  • cylindryczne – automaty z  jednym obrotowym i dwoma liniowymi zespołami ruchu. Charakteryzują się one walcowym układem współrzędnych i cylindryczną przestrzenią ruchu. Struktura ta znajduje zastosowanie w przemyśle głównie do paletyzacji elementów, czyli układania detali w paletach.
  • sferyczne – posiadające  jeden liniowy oraz dwa obrotowe zespoły ruchu. Budową przypominają roboty cylindryczne, z tą różnicą, że ramię poziome nie porusza się równolegle do podłoża, a ulega wychyleniu w górę i w dół.
  • przegubowe – do grupy manipulatorów tego typu zalicza się te roboty przemysłowe, które posiadają strukturę  składającą  się z  trzech przegubów obrotowych. Swoim działaniem i budową przypominaj górną kończynę człowieka, dlatego nazywane są także antropomorficznymi.  Automaty o takiej konfiguracji mogą być wykorzystywane przy operacjach montażowych, polerowaniu i lakierowaniu różnego rodzaju detali.
  • SCARA – mają one dwa przeguby obrotowe, działające w tej samej płaszczyźnie i w zależności od modelu robota pozwalające na obrót o 180-360 stopni. Na końcu ramienia zamontowana jest końcówka zapewniająca ruch góra-dół. Znajdują one zastosowanie przy montażu elementów i podzespołów oraz przy powtarzalnym przenoszeniu detali i ich sortowaniu.

Grupa robotów wykorzystywanych do celów przemysłowych jest najobszerniejsza i skupia wszystkie roboty wykorzystywane w fabrykach do transportu, produkcji i kontroli jakości.

Produkcja robotów przemysłowych w rękach specjalistów

Rosnące wymagania dotyczące zwiększania asortymentu produkcji oraz jakości wyrobów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich wytwarzania, sprawiły, że automatyzacja przemysłu stała się niezbędna.  Wpłynęło to również na wzrost zainteresowania ofertą firm zajmujących się produkcją robotów przemysłowych, w tym także Comau Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach, która od 40 lat zajmuje się tego typu działalnością. Ich produkty przeznaczone są do procesu obsługi maszyn w wielu branżach, takich jak pakowanie, robotyzacja pras i zgrzewania, załadunek i odbiór detali, a także malowanie oraz spawanie. Swoim klientom proponują także specjalne roboty do ciężkich konstrukcji stalowych, pieców i produkcji wkładów grzewczych. Dysponują oni szeroką ofertę produktów oraz usług związanych z automatyką. Zapewniają wsparcie techniczne i pełen serwis robotyki. Są oni również  współautorami studiów podyplomowych z zakresu automatyzacji. Comau Poland Sp. z o.o. to marka, która istnieje na rynku od wielu lat i cieszy się uznaniem swoich klientów.

Robotyzacja to przyszłość przemysłu, a automatyzacja nie oznacza, wbrew obawom niektórych, likwidacji miejsc pracy. Stanowi ona wsparcie pracowników i przyczynia się do wzrostu wydajności i  łatwiejszego planowania procesów produkcyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz