Artykuł sponsorowany

Rewitalizacja kamienic, czyli połączenie nowoczesności z wiekowymi obiektami

Rewitalizacja kamienic, czyli połączenie nowoczesności z wiekowymi obiektami

Coraz bardziej na popularności zyskuje renowacja kamienic. Polega ono na połączeniu nowoczesnych standardów ze starymi, zabytkowymi obiektami budowlanymi. Wykonując prace renowacyjne w kamienicach, możemy zyskać między innymi apartamenty o wysokim standardzie, a także lokale biurowe i usługowe. Rewitalizacja kamienic zwykle związana jest z dużymi kosztami, jednakże efekt jest tego wart.

Dlaczego odnawianie kamienic dopiero zyskuje na popularności?

Rewitalizacja kamienic w wielu miastach w naszym kraju rozpoczęła się dużo później niż w krajach Zachodniej Europy. Takie czynności na większą skalę zaczęto przeprowadzać dopiero kilkanaście lat po zmianie ustroju. To oczywiście było spowodowane tym, że przez wiele lat kamienice w centrach miast były zamieszkiwane przez lokatorów z przydziału, czyli znajdowały się w nich losowe osoby. To przyczyniło się również do tego, że przez dziesiątki lat mieszkania w kamienicach nie były doinwestowane, przez co ich wygląd i stan techniczny coraz bardziej się pogarszał.

To wszystko sprawiło, że osoby mieszkające w kamienicach zaczęły się z nich wyprowadzać, o ile miały taką możliwość. Brak lokatorów także nie służył zabytkowym obiektom budowlanym, ponieważ te stały puste i nikt się nimi nie zajmował. Dopiero po powrocie kamienic w prywatne ręce, zaczęto nieco odnawiać te obiekty. Oczywiście nie każdy właściciel mógł sobie na to pozwolić, ponieważ rewitalizacja kamienic to kosztowne przedsięwzięcie, a nie każdy ma na to pieniądze. Z tego względu przez długi czas kamienice niewiele się zmieniały. Dopiero jakiś czas później zaczęto coraz częściej przeprowadzać renowacje kamienic, dzięki czemu obiekty te stawały się ciekawymi punktami na mapie miast. Po renowacji mieszkania wyróżniały się wysokim standardem, dzięki czemu coraz więcej osób było zainteresowanych ich wynajmem lub kupnem.

Czy rewitalizacja kamienic to opłacalna inwestycja?

Z biegiem lat kamienice są coraz częściej rewitalizowane, dzięki czemu w centrach miast pojawiają się ciekawe mieszkania, biurowce i lokale usługowe. W odrestaurowanych kamienicach znajdują się często apartamenty o wysokim standardzie, które wyróżniają się połączeniem nowoczesności oraz zabytkowości. Funkcjonalności dają nowe rozwiązania technologiczne, które zostały zastosowane podczas prac rewitalizacyjnych, natomiast stare mury i dekoracje odpowiadają za utrzymanie klimatu.

Jednak trzeba pamiętać, że renowacja kamienic to czynność nie tylko kosztowna, lecz również pracochłonna i czasochłonna. Ekipy budowlane zajmujące się takimi zleceniami jak np. firma Budowa Więckowski ze Zgierza w województwie łódzkim informują, że odrestaurowanie kamienic zwykle trwa od 2 do nawet 5-6 lat w zależności od skomplikowania budowli, zakresu robót oraz decyzji administracyjnych. Wracając do kosztów tej inwestycji, to szacuje się, że prace rewitalizacyjne w kamienicach mogą być większe nawet o 50 – 100% w porównaniu do zbudowania obiektu mieszkalnego na niezagospodarowanej działce. To sprawia, że mieszkania w kamienicach są też droższe. Jednakże dla osób, które cenią sobie urok zabytkowych części miasta, a także chcą mieć blisko ważne punkty miasta i węzły komunikacyjne, mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy to najlepszy wybór.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz