Artykuł sponsorowany

Retinopatia cukrzycowa – czy cukrzyca może odebrać choremu wzrok?

Retinopatia cukrzycowa – czy cukrzyca może odebrać choremu wzrok?

Cukrzyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Jej pierwsze objawy zazwyczaj nie są dla pacjenta zauważalne. Podwyższony poziom glukozy we krwi niepostrzeżenie niszczy naczynia krwionośne w organizmie, w tym także te, które doprowadzają składniki odżywcze do oczu. W ten sposób rozwija się retinopatia cukrzycowa, poważna choroba narządu wzroku, która może doprowadzić do znacznego pogorszenia się jakości widzenia. Jakie są jej objawy?

Retinopatia cukrzycowa – jakie struktury oka obejmuje?

Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, które dotyczy siatkówki oka. Z powodu podwyższonego poziomu glukozy we krwi, naczynia krwionośne pękają, powodując wylewy krwi do ciałka szklistego i obrzęk plamki. Nowe naczynia krwionośne tworzą się w sposób nieprawidłowy, co jest przyczyną stopniowego odwarstwiania się siatkówki oka.

Jak informuje dr n med. Anna Jędruch-Lampińska – właścicielka Prywatnego Gabinetu Okulistycznego w Rzeszowie – choroba w początkowej fazie rozwoju przebiega praktycznie bezobjawowo. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą decydują się na wizytę u okulisty dopiero wtedy, gdy zaobserwują u siebie niepokojące zmiany w jakości widzenia. Niestety w większości przypadków oznacza to, że choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jakie są zaawansowane objawy retinopatii cukrzycowej?

Pierwszym objawem choroby, na który często skarżą się pacjenci, jest utrata ostrości widzenia. W polu widzenia pojawiają się również czarne punkty, przesuwające się wraz z ruchem gałki ocznej. Im bardziej postępuje retinopatia cukrzycowa, tym większe spustoszenie sieje w narządzie wzroku.  Widziany przez pacjenta obraz staje się coraz bardziej zniekształcony wyblakły, a oczy zaczynają boleć. W przypadku braku odpowiedniego leczenia zarówno choroby podstawowej, jak i retinopatii cukrzycowej, może dojść nawet do utraty wzroku.

Jak wygląda leczenie retinopatii cukrzycowej?

Pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę, powinni regularnie odwiedzać gabinet okulisty. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w tym samym okresie, w którym wykryto chorobę. Specjalista wykona wówczas badanie dna oka , które należy powtarzać co rok. Jak leczy się retinopatię cukrzycową? Kiedy choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium, wystarczy jej obserwacja. Jeśli jednak schorzenie powoduje coraz to nowe problemy ze wzrokiem, wdrażana jest odpowiednia terapia. Jeszcze do niedawna było to tylko laseroterapia, natomiast obecnie okuliści mogą korzystać z nowoczesnych form leczenia, które wiążą się z mniejszą ilością skutków ubocznych. Należą do nich iniekcje doszklistkowe leków anty-VEGF i sterydów oraz witrektomia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz