Artykuł sponsorowany

Reprezentacja przedsiębiorstwa w sądzie – na czym polega?

Reprezentacja przedsiębiorstwa w sądzie – na czym polega?

Posiadanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużą odpowiedzialnością – nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również prawnym. Niekiedy zdarza się bowiem, że dochodzi do nieporozumienia między firmą a konsumentem lub przedsiębiorcą a pracownikiem, podwykonawcą czy kontrahentem. Wówczas – w przypadku braku porozumienia – należy liczyć się z koniecznością sprawy w sądzie. Przeczytaj, w jaki sposób rozwiązać konflikt.

Kilka słów o konfliktach prawnych w przedsiębiorstwie

Najczęściej występujące spory w przedsiębiorstwie, to te na linii pracownik i pracodawca. Zazwyczaj wynikają one  z niejasnych zasad umowy cywilnoprawnej, zawartej przed rozpoczęciem pracy lub – po prostu – z nieprzestrzegania jej zapisów przez którąś ze stron. Sprawa, której nie da rozwiązać się polubownie trafia wówczas do sądu. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy klient lub kontrahent są rozczarowani otrzymanym produktem lub usługą - i żąda uznania reklamacji. Sprawy, dotyczące tej kwestii – np. nieuznanie reklamacji pralki – bardzo często pojawiają się na sądowych rozprawach. Niestety, w każdym przypadku, stawienie się do tej instytucji wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość oraz posiadania obszernej wiedzy z tego zakresu.

Samodzielne stawienie się w sądzie czy powołanie pełnomocnika?

Przedsiębiorca, wezwany przed sąd, ma dwie opcje: samodzielnie stawić się na rozprawie lub powołać pełnomocnika procesowego, który przejmie jego obowiązki i będzie godnie reprezentował właściciela firmy na rozprawie sądowej. Warto zaznaczyć, że w przypadku wybrania pierwszej opcji, przedsiębiorca powinien mieć bardzo duży zakres wiedzy z zakresu prawa i czas na to, by wciąż ja poszerzać. Tym bardziej, że każdy nieprzemyślany ruch (wypowiedź) może skutkować komplikacjami i przedłużać czas trwania danej sprawy. Najbardziej rozsądną opcją jest więc współpraca z profesjonalistą. Pełnomocnikiem procesowym może zostać między innymi:

  • adwokat,
  • radca prawny,
  • pracownik pracodawcy,
  • współuczestnik sporu,
  • rodzice, małżonek, rodzice lub zstępni strony,
  • osoba sprawująca zarząd majątkiem bądź interesami pracodawcy.

Czym kierować się przy wyborze adwokata?

Mimo, że jest wiele opcji wyboru reprezentanta procesowego, przedsiębiorcy najczęściej decydują się na tą najbardziej profesjonalną – czyli na współpracę z adwokatem. Warto jednak być świadomym, że istotny jest również wybór tej osoby – powinna ona posiadać doświadczenie, pozytywne rekomendacje i wiele pomyślnie rozwiązanych spraw. Polecana pod tym względem jest Kancelaria Adwokacka Piastów – Adam Czarnecki. Wyróżnia się ona profesjonalizmem i pełną koncentracją na problemie klienta z nastawieniem na jak najkorzystniejsze i jak najszybsze rozwiązanie sporu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz