Artykuł sponsorowany

Renowacja pokładów – zastosowanie drewna teakowego

Renowacja pokładów – zastosowanie drewna teakowego

Polska jest jednym z krajów na mapie Europy, w której działają najlepsze firmy z branży renowacji jachtów i innych jednostek pływających. To Polacy przygotowują innowacyjne projekty obudowy jachtów, a także produkują wysokiej klasy wewnętrzne wyposażenie dla drogich i ekskluzywnych łodzi. Do polskich pracowni oddawane są do naprawy i modernizacji jachty milionerów z Włoch, Wielkiej Brytanii, krajów arabskich, Hiszpanii, a także z innych zakątków świata. Często proszą oni o wymianę pokładu z wykorzystaniem wyjątkowego drewna teakowego.

Dlaczego przy renowacji pokładów jachtowych wybiera się drewno teakowe?

Drewno teakowe pochodzi z południowej Azji i zaliczane jest do surowca premium. Przekłada się to zarówno na podwyższoną jego cenę, jak i na wysokie parametry techniczne oraz na wyjątkowe walory estetyczne. Z drewna teakowego tworzy się przepiękne meble, a także pokłady jachtowe najlepszych jednostek pływających na świecie. Dlaczego to właśnie obrobione drewno tego gatunku jest tak chętnie wybierane?

Przede wszystkim drewno teakowe odporne jest na wodę, wilgoć, sól morską, a także na korozję biologiczną. Surowiec nie pleśnieje i nie traci swojej wyjściowej twardości oraz sprężystości z biegiem lat. Dodatkowo jest odporny na działanie promieniowania UV, brudu, a także innych warunków zewnętrznych. Podkreślić warto również wyjątkową odporność drewna teakowego na ścieranie, obciążenia statyczne i dynamiczne, blaknięcie i odbarwienia czy też na pęknięcia. Materiał ten nie wymaga również częstej konserwacji, co jest wynikiem zawartości dużej ilości naturalnych substancji oleistych. To one zawierają w sobie inhibitory przeciwwilgociowe, a także swoiste środki konserwujące, dzięki którym pokład jachtowy utrzymany jest w wysokim stanie technicznym przez długie lata.

Estetyka pokładów z drewna teakowego

Drewno teakowe jest bardzo delikatne w dotyku. Może być bardziej wygładzone lub też szorstkie, a jego kolorystyka również jest różnorodna. Deseczki teakowe mogą tworzyć wzorzysty pokład np. układany w jodełkę czy geometryczną mozaikę. Ekskluzywne jachty wykładane są również długimi panelami, które są gięte. Nie ma zatem konieczności cięcia drewna w miejscach zaokrąglenia czy zwężenia kadłuba. Projektów estetycznych jest zatem wiele.

Drewno teakowe na pokłady często jest wybierane w kolorze brązowozłotym. Wybrać można też ciemniejsze i jaśniejsze odmiany, a dodatkowy urok na jachtach można uzyskać dzięki kolorom łączeń. Nie tylko wybiera się brąz oraz czerń, ale także biel i szarości. Wiele ekskluzywnych jachtów wykańczanych jest również specjalnym drewnem teakowym strukturyzowanym, czyli takim stylizowanym na surowiec postarzany.

Z wizytą w zakładzie szkutniczym

Renowacjami jachtów, w tym ich pokładów, zajmują się specjalistyczne zakłady szkutnicze. W przypadku wymiany pokładów całej jednostki pływającej ważne jest to, by zaprojektować nowe ułożenie drewna. Najlepsze firmy prócz opracowania technicznego przygotowują wizualizacje oraz przedstawiają klientom różne próbki drewna, również w gatunku teakowym. Wybrać można nawet specjalną odmianę pokładów syntetycznych o warstwie fotograficznej stylizowanej właśnie na surowiec teakowy. Wiele propozycji przy remontach łodzi oferuje ZAKŁAD SZKUTNICZY JAKUBA GROCHOWCZAKA, który słynie z długoletniej działalności i inwestycji prowadzonych dla prestiżowych klientów z całego świata.

To właśnie polskie zakłady szkutnicze dbają o luksusowe jachty pływające po wodach Morza Śródziemnego czy Oceanów Spokojnego i Atlantyckiego. Najlepsi szkutnicy prócz renowacji pokładów oferują bowiem kompleksową zabudowę wnętrz, modernizację i wymianę osprzętu żeglarskiego, a także szerokie usługi tapicerskie, szlifierskie oraz lakiernicze. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz