Materiał Partnera

Renowacja drewnianych jachtów – czas ruszyć w morze

Renowacja drewnianych jachtów – czas ruszyć w morze

Zabytkowe, drewniane jachty są przepiękne. Chociaż drewno jest mniej praktycznym materiałem niż stosowane dziś do budowy łodzi włókna węglowe, to właśnie ono zapewnia niezwykły charakterystyczny klimat, który kochają właściciele zabytkowych jachtów. Żeby jednak taka łódź dobrze nam służyła i pozwalała cieszyć się letnimi wodnymi wyprawami, musimy odpowiednio o nią zadbać. Remont takiego drewnianego jachtu to zadanie dla prawdziwych specjalistów i pasjonatów.

Czas na remont

Jeśli chcemy zachować piękno i sprawność naszej drewnianej łodzi, musimy odpowiednio o nią dbać. Jacht, żeby pozostał sprawny, wymaga regularnej konserwacji. Przynajmniej raz w sezonie powinniśmy dokonać przeglądu części pokładu, takich jak zrębnice czy rumpel. W środku łodzi regularnie warto sprawdzać szkielet kadłuba, drzwiczki szafek i grodzie. Jeśli zauważymy, że coś jest nie tak, lepiej nie próbujmy naprawiać jachtu sami. Żeby przeprowadzić konserwację jak należy, trzeba mieć sporą wiedzę i odpowiednie narzędzia. Dlatego, gdy dostrzegamy, że nasza drewniana łódź wymaga naprawy, oddajmy ją w ręce ekspertów - fachowa naprawa znacznie przedłuży jej życie.

Praca z pasją

Remont drewnianych jachtów wymaga szczególnych umiejętności, które posiada tylko niewielka grupa prawdziwych dachowców. Mówi nasz ekspert z firmy Complex Jacht Sp. z o.o.

- Jesteśmy pasjonatami, którzy na nowo odkrywają zapomnianą wiedzę szkutniczą na przykład przy łączeniu elementów drewnianych masztów czy układaniu pokładów. Używamy drewna teakowego, iroko, modrzewia syberyjskiego. Drewniane jachty, te starsze i nowe, nie mają przed nami tajemnic. Wdrażamy także nowe technologie – na przykład dociskamy klejone elementy za pomocą pompy próżniowej i używamy wysokiej jakości farb i lakierów – wyjaśnia.
Lista prac, które trzeba wykonać podczas remontu jachtu, jest dość długa – żeby wszystko działało, jak należy, trzeba zadbać nie tylko o części znajdujące się na zewnątrz, ale także o wnętrze jachtu. Dzięki odpowiednim umiejętnościom i oddaniu swojej pracy, pracownicy wspomnianej firmy Complex Jacht są w stanie przywrócić świetność nawet bardzo zniszczonym, zabytkowym łodziom – to dlatego współpracują z Muzeum Morskim w Gdańsku. Jak do tej pory ich największym powodem do dumy jest wyremontowanie żaglowca STS Generał Zaruski dla miasta Gdańsk, chociaż w swoim portfolio mają znacznie więcej ambitnych realizacji. Dzięki prawdziwej pasji, z jaką pracownicy firmy podchodzą do swojej pracy, remont drewnianych jachtów w ich wykonaniu pozwala tym łodziom powrócić do lat świetności.
Oceń artykuł (3)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz