Artykuł sponsorowany

Renesans grzejników żeliwnych

Renesans grzejników żeliwnych

Nie da się ukryć, że grzejniki żeliwne po okresie wyparcia przez nowsze konstrukcje powracają do łask inwestorów. Współcześnie projektowane modele odznaczają się przyjemną dla oka stylistyką, a ponadto dobrze współpracują z zaawansowanymi urządzeniami grzewczymi. Jakie jeszcze korzyści zapewniają grzejniki żeliwne? Zapraszamy do lektury.

Estetyka grzejników żeliwnych

Grzejniki odgrywają istotną rolę w każdym obiekcie, pozwalając utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Powstają one z rozmaitych materiałów, w tym stali czy aluminium, lecz żaden z nich nie może pochwalić się taką wytrzymałością na urazy mechaniczne jak żeliwo. Produkowane z niego metodą odlewniczą grzejniki o dużej pojemności wody przeżywają swój prawdziwy renesans, kusząc imponującą wydajnością oraz ciekawym wyglądem. Ich zróżnicowana kolorystyka, wzornictwo oraz rozmiary sprawiają, że stają się nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale również jego ozdobą. Dla poprawy walorów wizualnych grzejników, przechodzą one proces szlifowania, co skutkuje uzyskaniem gładkiej powierzchni, niesprawiającej większych kłopotów przy jej czyszczeniu.

Bogactwo modeli zdecydowanie sprzyja ich dopasowaniu do istniejących aranżacji. Bez względu na to czy pomieszczenie jest utrzymane w stylistyce retro, czy loftowej, grzejniki żeliwne zawsze będą prezentowały się niezwykle elegancko. Nie sposób ominąć faktu, iż tego typu konstrukcje można również z łatwością poddać zabiegom renowacyjnym. Zamiast zatem zmieniać rozstaw podłączeń instalacji grzewczej pod nowe grzejniki, warto oddać nadgryzione zębem czasu produkty w ręce specjalistów takich jak Żeliwne Bartosz Miara. Jest to korzystne rozwiązanie również z ekologicznego punktu widzenia.

Właściwości grzejników żeliwnych

Chociaż współczesne grzejniki w kwestii estetyki przebijają konstrukcje, jakie znamy z poprzedniej epoki, pewne rzeczy pozostają niezmienne. Duża bezwładność cieplna sprawia, że raz nagrzany kaloryfer przed długi czas utrzymuje wysoką temperaturę. Z drugiej strony, zanim osiągnie on pożądane parametry, trzeba trochę poczekać, co dla niektórych stanowi duży minus. Grzejnikom żeliwnym niestraszna jest ani korozja, ani nieodpowiednia jakość wody, co w połączeniu z masywną konstrukcją składa się na ich długą żywotność. W sprzyjających warunkach potrafią posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, więc raz zakupione będą towarzyszyć nawet kilku pokoleniom. Ze względu na duże przekroje wewnętrzne, zaleca się je do instalacji z grawitacyjnym obiegiem bez pompy, wykorzystujących zjawisko konwekcji. Warto jednak nadmienić, iż dzięki dobrej akumulacji ciepła, mogą współpracować bez przeszkód również z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to zakup grzejników żeliwnych z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu. Ich ceny są bowiem porównywalne do konstrukcji stalowych i niższe od produktów z aluminium.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz